Ha gyakran küzdünk az elalvással és nem ritka, hogy forgolódunk éjjel, érdemes megfontolunk az alábbiakat. Mit együnk, hogy jól aludjunk?
Az emberek egy részének komoly gondjai vannak az elalvással – másoknak pedig azzal, hogy tartós is maradjon az álom, ne ébredjenek fel minduntalan éjjel. Megint másoknak az a problémájuk, hogy nem tudnak ésszerű időben lefeküdni – éjjeli baglyok, akiknek aztán reggel nagy küzdelem kikecmeregni az ágyból.
Akármelyik csoportba is tartozunk, nem vagyunk egyedül. Márpedig alvásra nagy szükség van: segít, hogy frissek, vidámak lehessünk, tudjunk gondolkodni, koncentrálni. Erősen tartja immunrendszerünket, csökkenti esélyünket a szívbetegségekre és a magas vérnyomásra; megvéd a hízástól, bőrünk kellő pihenés mellett fiatalos marad. Ahhoz, hogy jól aludjunk, helyes étrenddel is hozzá tudunk járulni. Íme néhány alvást segítő élelmiszer. Mit érdemes ennünk, hogy kielégítő legyen az éjszakai pihenés?
– Halat: a legtöbb hal – különösen a tonhal, lazac és a laposhal – tele van B6-vitaminnal. Erre szükségünk van a melatonin-képzéshez. Ez olyan hormon, amely sötét hatására alvásra késztet.
– Jázmin rizst: ha egy nehezen elalvó ember szénhidrátban gazdag ételeket eszik, így zöldségekkel vagy paradicsomszósszal készült rizst, sokkal előbb álomba merül – a magas glikémiás indexel (GI) rendelkező élelmiszernek köszönhetően, mint amilyen a jázmin rizs. Még a tudósok sem tudják igazán, hogyan működik a dolog, de úgy vélik, a magas glikémiás indexű étel nagyobb mennyiségű inzulint eredményez, mindez növeli a vérben az alvás-előidéző triptofán arányát más aminosavakhoz.
– Meggylét: egy tanulmány szerint a melatoninban gazdag meggylé alvást segítő ital. Amikor az álmatlanságban szenvedő felnőtt alanyok napi két alkalommal meggylét ittak, némi enyhülést tapasztaltak álmatlanságuk súlyosságát illetően.
– Joghurtot: a tejtermékek, így a joghurt és a tej egészséges mértékű kalciumhoz juttatnak. Kutatók szerint a kalcium hiánya okozhatja, ha valakinek nehezen megy az elalvás.
– Teljes kiőrlésű gabonát: a bulgur, az árpa és más teljes kiőrlésű gabonák magnéziumban gazdagok. Ha túl kevés magnézium van szervezetünkben, az nehezítheti az alvást. Ha el is alszunk, könnyen felébredünk éjjel és nem tudunk visszaaludni.
– Kelkáposztát: nemcsak a tejtermékek vannak tele kalciummal – a zöld leveles zöldségek, így a kelkáposzta is egészséges adag kalciummal büszkélkedhet. Mint már említettük, a kalciumhiány alvási nehézségeket okozhat.
– Banánt: a banán káliumban gazdag, de jó adag B6-vitamint is tartalmaz, mely a melatonin képződéséhez szükséges.
– Csicseriborsót: ez a hüvelyes növény is gazdag B6-vitaminban, ezért fogyasztása igencsak ajánlott az alvással küzdőknek.
– Vitaminnal dúsított gabonapelyheket: szintén a B6-vitamin-tartalom miatt fontos dúsított gabonaféléket enni. Ha a fentiek közül csak néhány élelmiszer fogyasztását beiktatjuk étrendünkbe, máris sokat tettünk a pihentetőbb alvásért!
Forrá: napiotthon.hu