… ami az élethez kell!

Kezdőoldal Egészség Jobb egészség propolisz segítségével

Jobb egészség propolisz segítségével

A propolisz vagy a méhészek által gyakran használt nevén méhszurok, a dolgozó méhek által a fák rügyeiről, leveleinek a nyeleiről összegyűjtött gyantás, ragacsos anyag.  A méheka kaptár védelmére használják. (x)

A Pro-polisz görög eredetű szó, ’elő-várost’ jelent, de gyakran használják a fordításban a „város védelmezőjeként” is. Mindezek arra utalnak, hogy a méhkaptár propolisszal bevont, és betömött falaina betolakodó baktériumok és kórokozók nem képesek áthatolni.

Már az ókori görögök felfigyeltek ennek a különleges anyagnak a jelentőségére (különösképpen a fertőtlenítő hatásokra). Azóta a gyógyítók egyik közkedvelt baktériumölő anyaga lett a propolisz, külső és belső fertőtlenítésre egyaránt használták, a „természet különleges ajándékát”.

A propolisz összetétele nagyrészt attól függ, hogy a méhek milyen növényekről gyűjtik össze a ragacsos, sárgás színű anyagot. Legfontosabb összetevői, a propoliszban jellegzetesen a legnagyobb mértékben megtalálható, antifungális -, gyulladásgátló -, valamint  baktériumellenes tulajdonságaikról ismert flavonoidok.

Többek között kimutatható még számos enzim, vitamin (mint pl.: B1 -, B6 -, C –és E-vitamin), és ásványi anyag (pl.: kálium, magnézium, cink, vas) jelenléte is.

A propolisz külsőleges fertőtlenítő hatásai a baktériumok fejlődését meggátolni képes ferulsavnak köszönhetőek. Sebkezelésre, a bőr felületi sérüléseinek fertőtlenítésére kimondottan alkalmas. Egyik jellegzetessége, hogy segíti a sebgyógyulást, és a hámosodást.

Olyan súlyos felületi sérülések is kezelhetőek a propolisszal, mint a fekélyek, vagy az égési sérülések.

A propoliszos kivonatok teljesen természetes összetevőket tartalmaznak, és megőrzik az értékes anyag minden jellegzetességét. Mellékhatások nélkül fogyaszthatjuk az immunrendszer erősítésére, az általános jó egészség fenntartása érdekében.

Az immunerő több szinten is növelhető a porpolisszal, hiszen például fokozza egyes immunsejtek (T-limfociták) számát, csak úgy mint a fagociták (falósejtek) aktivitását. Maga a természetes antibiotikum!

Ausztrál kutatók úgy találták, hogy a propolisz felerősítheti más antibiotikumok (penicilnin) hatásait.

Nátha, megfázás illetve torokfájás ellen kimondottan hatékonynak bizonyulhat a propolisz kivonat (cseppek) adagolása. Bevált módszer a megfázás első tüneteinél elkezdeni 1 napos propoliszos-kúrát, meggátolva így a kórokozók további kártékony munkálkodását a szervezetben. A propolisz cseppek általános fogyasztására, a napi 1-3 alkalommal, 10-20 csepp. Erősebb fertőzések otthoni kezelésére napi 4-5-ször nyugodtan fogyaszthatjuk.

Gyulladáscsökkentő hatásai miatt pozitív javulást lehet feltételezni ízületi gyulladások, derék –és hátpanaszok esetén is. A Szegedi Tudományegyetemen végzett vizsgálatok is erre engednek következtetni.

További kutatások szerint a propolisz jó hatással van a szív –és érrendszerre is, köszönhetően annak, hogy támogatja az erek rugalmasságát, egyesek szerint még a vérnyomásra is jótékony hatással van.

A propolisz számos jótékony hatása ellenére nem minősül gyógyszernek, ellenben fertőtlenítő és baktériumölő hatásai elismertek. Fogyasztását illetően egyedül a méhészeti termékekre allergiásoknak kell fokozott óvatossággal eljárnia. A maximális biztonság érdekében ilyen esetekben érdemes kikérni a kezelőorvos véleményét!

Javasolt méhészetek + További infók a propoliszról:

Hozzászólások

Pin It on Pinterest