Barokk elegancia, divatos éttermek, kellem és báj. Talán ezekkel a szavakkal lehetne leginkább Európa egyik leggyönyörűbb városát, Bécset jellemezni, melyben ma jól megfér egymás mellett a modern és hagyományőrző kultúra. A város szinte minden sarkán a hajdani császári udvar emlékével, pezsgő kulturális élettel, és a gasztronómiai remekekkel találkozhatunk.
A Bécsi Turisztikai Hivatal jóvoltából négy napot töltöttünk az osztrák fővárosban, az utazás felért egy valódi monarchiabeli időutazással. Bécs nevének hallatán legtöbbeknek csak Mozart, Bach, a bécsi szelet, vagy a Sacher torta jut eszébe, a város ennél sokkal több varázslatos titkot rejt falai között. A Habsburgok emlékei élénken élnek még ma is a város szinte minden szegletében. Ha akarjuk, meglátogathatjuk az egykori császári udvar beszállítóit, étkezhetünk a legfinomabb monarchiabeli cukrászdákban, vagy Sisi nyomába eredhetünk a káprázatos Schönbrunni kastélyban.
Bécs romantikus hangulatát nem csak a különleges épületeknek, vagy a macskaköves utcáknak köszönheti, hanem a gyönyörű zöld parkoknak is, melyek megtöltik a várost élettel. Az óváros szívében található a Stephansdom, mely Bécs egyik jelképe, egyben Ausztria egyik legjelentősebb gótikus temploma. Innen néhány perc sétával a legelegánsabb bevásárló helyek Mekkájában találjuk magunkat, ahol a formatervezett bútoroktól, az egyedi és stílusos ruhákon át, egészen az évszázados cipő és ékszerműhelyig minden megtalálható. Ettől a divatos és gyönyörű belvárosi résztől csak egy percre van a Hotel Topazz, melyben az osztrák kirándulás alatt megszálltunk. Ez a stílusos modern épület jól megfér a hajdani korabeli emlékeket őrző házak között, köszönhetően a visszafogott mégis elegáns designnak. Az épületet ötvözi a látványos helyi stílusnak megfelelő építészetet a holisztikus erőforrás-takarékos filozófiával, mindez a zöld építőanyagokban, és a helyi élelmiszerekben nyilvánul meg leginkább. Ebből a két elvből egy igazán trendi, de nem hivalkodó hotel jött létre. Elkészítésénél a cél az volt, hogy mikor az ember felébred az egyik modern stílusú, kényelmes szobában, azonnal tisztában legyen vele, hogy nem New Yorkban, és nem is Prágában van, hanem Bécsben. A Hotel Topazz, mint Bécs első zöld gondolkodást követő szállodája a város jövőjét vetíti előre, miközben tiszteletben tartja gazdag művészeti múltját.
A belső terek olyan nagy bécsi művészek előtt tisztelegnek, mint Koloman Moser, vagy Dagobert Peche. A szálloda minden egyes bútora egyedi, kizárólag itt látható, a szobákat természetes földszínek uralják, a kellemes pihenést a délutáni harapnivalók a hívogatóan kényelmes bútorok és a lélegzetelállító kilátás teszi lehetővé.
Múlt századok kincsei, és elfeledett titkok nyomában
A város számos látnivalót rejt, mindenütt apró érdekes titokra bukkanhatunk, a nézelődést bárhol kezdhetjük. A legkényelmesebben egy kellemes délutáni fiákerezéssel fedezhetjük fel szépségeit a Ringen, mely körülöleli a belvárost, kialakítása még a 19. században történt meg.
A belvárostól egy kicsit távolabb két jelentős kastélyt érdemes meglátogathatni. Egyike ezeknek a Belvedere, a másik a Schönbrunni kastély, mely 200 méter hosszú, 1695 és 1713 között épült, Európa legszebb barokk építményei közé tartozik 160 hektár parkjaival, a pálmaházzal, és az állatkerttel. Még Mária Terézia uralkodása alatt rokokó stílusban kibővítették, és átalakították. Ez volt a császárok egyik rezidenciája, több, mint 1400 szoba található benne, ezek közül talán a legfényűzőbb a hosszan húzódó hatalmas terem, mely a bálok helyszínéül szolgált. Ma mindössze 45 terem látogatható. Ferenc József dolgozó és lakószobája sokkal egyszerűbb, mint a fényűző vendégszobák. Itt lehetőségünk nyílik Mária Terézia világába is bepillantani, a kör alakú kínai kabinetben a császárnő titkos tárgyalásait folytatta a kancellárjával. http://www.schoenbrunn.at/
Bécs még ma is őrzi csodálatos régi hagyományait és üzleteit. A császári udvar beszállítói, A.E Köchert, Rudolf Scheer und Söhne, és J.& L. Lobmeyr még ma is ugyanabban a minőségben árulják gazdag portékájukat. A K.u.K Hoflieferant címet csak azok kaphattak meg, akik az ágazat legjobbjai voltak. Ezek a cégek Bécs legelegánsabb üzletei: kézimunka, nemzetközileg is elismert magas minőségű áruk, és kiemelkedő vevőkör a világ minden tájáról. Rudolf Scheer und Söhne egyike eme nemesi cégeknek, még 1816-ban nyitották meg cipészműhelyüket, később olyan vevőknek szállítottak be, mint Rudolf, vagy Ferenc József. Ma a hatodik generáció vezeti a családi vállalkozást, Scheer hű a család üzleti filozófiájához, és úgy véli a cipésznek minden vevőjét személyesen kell ismerni, a fiatal tulajdonos számos kulisszatitkot megosztott velünk.
A finom férfi és női cipőket kézzel készítik minőségi bőrből, egyetlen pár megalkotása több mint 60 órát vesz igénybe, az ára akár több ezer euróra is rúghat. Ám ezek a lábbelik örökre szólnak, akár 25-30 évig is hűségesen szolgálják tulajdonosukat. A finom, elegáns, szűk vevőkör miatt mindössze kb. 300 pár cipőt gyártanak le évente, a folyamat egy személyes interjúval kezdődik, melynek során felmérik a vevő igényeit. A cipőket megszállott figyelemmel készítik el, ami garantálja, hogy minden Scheer cipő egyedi lesz, és ortopédiailag tökéletes. Az üzlet az elmúlt 100 évben alig változott, az ember belépve a szalonba ma is érzi a finom bőr illatát, kellem és báj árad az üzlet szinten minden falából, és kiszolgálásból. http://www.scheer.at/
A.E Köchert ékszerész szintén egyike volt a császári udvar beszállítóinak, az üzletet és az általuk készített darabokat egyszerű elegancia, és finomság jellemzi. A különleges atmoszféra lehetővé teszi, hogy megértsük, mindazt, amiről ma a bécsi kézműves hagyomány szól. Már Sissi is a Köchert házból származó ékszereket viselte, többek között itt készítették el a híres briliáns csillagokat, melyek a haját ékesítették. A különleges darabokat még ma is gyártják. Az üzletet még 1814-ben alapították meg egy 16. századi épületben. A cég számos európai koronázási ékszert készít, de egyenlő figyelmet szentel az utcáról betévedő ügyfeleknek is. A cég mottója örömet lelni a szépségben, emellett manapság nem csak hagyományos darabokat árusít, hanem modern részletekkel is ötvözik munkájukat. http://www.koechert.com/
A legendás osztrák császárné: mítosz és valóság
Bécs idén ünnepi lázban ég, 2012. december 24-én lenne ugyanis Erzsébet császárné 175. születésnapja. A város ennek alkalmából fantasztikus kiállításokkal, és a nagy sikerű Elisabeth musical felújított változatával ünnepel, melyet hihetetlen látvány, fülbemászó dallamok, és zseniális színészek tesznek kihagyhatatlanná.
A Sisi Korfun. A császárné és az Achilleion palota“ című jubileumi kiállítás a Hofmobiliendepotban szeptember 26-án nyílik meg, a császárné utazásait helyezi előtérbe, számos eredeti tárggyal és bútorral. Emellett ha erre járunk érdemes egy pillantást vetnünk a múzeum többi részére is, ma ugyanis ez ad otthont a világ legnagyobb bútor gyűjteményének. Itt többek között a Romy Schneiderrel forgatott Sisi filmek különleges díszleteivel, bútoraival is találkozhatunk. Az 1950-es években azzal, hogy kölcsönkérték a Hofmobiliendepotból a császári bútorokat, a mozifilmek romantikus atmoszféráját megfűszerezték egy kis történelmi hangulattal is, a kiállításon számos híres jelenet kellékét tekinthetjük meg, miközben rengeteg érdekes információt szerezhetünk a forgatásról, és a filmekről. A forgatás során nem használták sem Schönbrunnt, sem Hofburgot, a beltéri jeleneteket a bécsi Rosenhügelstudióban vették fel. Az egész múzeum több mint 4000 négyzetméter, izgalmas bepillantást enged a birodalmi életstílusba és a szobák berendezésébe. A magasztos pompa mellett meglehetősen furcsa elemekkel és kreatív designnal is találkozhatunk. A több ezer kiállítási tárgy közül számos darab nagyon szorosan kapcsolódik a császári családhoz, ami a kollekciót utánozhatatlanná, és intim jellegűvé teszi. Ilyenek pl. Rudolf trónörökös bölcsője, és a Mária Terézia lányai által hímzett székek. http://www.hofmobiliendepot.at
Ha még mindig úgy érezzük, hogy többet szeretnénk tudni a legendás osztrák császárnéról, egyben magyar királynéról, a Sisi múzeumban fény deríthetünk arra mi a mítosz és a valóság Erzsébet császárné életében. A múzeumban a nyomasztó atmoszférának köszönhetően megtapasztalhatjuk, milyen érzések kerítették hatalmában Sisit Bécsben, mikor az udvari etikett béklyóba kényszerítette. A kiállítás keretei között több mint 300 személyes tárggyal találkozhatunk, a legkiemelkedőbb darabok között található a Sisi portré, de napernyők, kesztyűk, ruhadarabok szépítő receptek is a gyűjtemény részét képezik. A kiállítás feltérképezése során számos megdöbbentő, és izgalmas ereklye szintén helyet kapott, itt láthatjuk többek között azt a reszelőt, mellyel a Sisi elleni merényletet elkövették, valamint korabeli írások és versek tucatjait, melyeket magából a császárné tollából származnak. A kiállítás egyébként számos Habsburg emléket is őriz, így akit inkább a császári udvar ereklyéi érdekelnek, azok számára is tartogathat izgalmas meglepetéseket a hatalmas gyűjtemény. http://www.hofburg-wien.at
Stílusos éttermek, és monarchiabeli cukrászdák
Bécs szinte tobzódik a divatos, és ínycsiklandozó fogásokat kínáló éttermekben, ahol egy finom falat mellé stílusos tálalást, és elegáns designt is kapunk. A város egyre nagyobb rajongója a vegetáriánus étkezésnek, éppen ezért több olyan helyet is látni, ahol a napi menün húsmentes fogások szerepelnek. Persze az aktuális trendek mellett, Bécs hűen önmagához gasztrokultúrájában a tradíciókról sem feledkezik meg, és tökéletesíti azokat évről-évre. Ha egy igazi aranyló bécsi szeletre vágyunk a Plachutta’s Gasthaus zur Oper lesz a tökéletes hely számunkra, itt ugyanis valóban a bécsi szeleté a főszerep, ám jó, ha éhesen megyünk, mert az adagok bizony igencsak emberesek, az ízek és a borok viszont kifogástalanok. Itt megtalálhatjuk a bécsi konyha hagyományos remekeit, igazi házias ízek tömege uralja az étlapot.
Ha kávéház, akkor Café Landtmann, határozottan ez Bécsben a legnagyobb kávéház, még 1873-ban nyitották meg. Olyan nagy hírességek tették itt tiszteletüket, mint Romy Schneider, Marlene Dietrich, Paul McCartney, vagy Hillary Clinton. 1929-ben Konrad és Angela Zanuer teljesen felújította a kávézót, a belső design a híres építész Ernst Meller terveit követte, az egyedi bútorok és kivitelezés tekintetében. Ezzel az extravagáns, és Pazar belső újítással a Landtmann megerősítette pozícióját, mint Bécs legelegánsabb kávéháza.
Persze a város számos csodát rejteget az édesszájúak számára is, bár sokaknak csak a Sacher jut eszükbe az osztrák fővárosról, a Demel szintén a leghíresebb bécsi cukrászdák sorában szerepel. Ez a hajdani monarchiabeli cukrászbirodalom szállította az édességeket a császár udvarnak, és Sisinek, aki „ipari mennyiségben” rendelte innen az ibolyafagylaltot és a kandírozott ibolyát. A cukrászda igencsak felkapott lett az évek folyamán, a tolongó sorokat talán idegtépő kivárni, a várakozás megéri, a süteményeket ma is a legmagasabb minőség szerint készítik, ha erre járunk, érdemes megkóstolni az Anna tortát, mely a ház egyik egyedi készítésű saját finomsága. A cukrászda atmoszférája mindenkit elvarázsol, belseje finom, kifinomult eleganciát, és a monarchiabeli hangulatot sugároz, az enteriőrje tökéletesen illik a történelmi Bécshez. http://www.demel.at
Tipp: Ha csak valami könnyed harapnivalóra vágyunk, keressük fel a Trzesniewskit, melyet kimondhatatlan neve, és kimondhatatlanul finom snackjei tettek híressé. A bécsi gyorséttermet 1902-ben nyitott meg a krakkói születésű Francisek Trzesniewski, a receptek mindig is szigorúan titkosak voltak, az alapanyagok pedig a legjobbak. Itt a több féle krém kombinációval megkent szendvicsek széles választékából válogathatunk, melyek tökéletesek, ha csak egy stílusos snackre vágyunk a nap folyamán. A bécsiek is szívesen járnak ide egy-egy színházi látogatás előtt. http://www.trzesniewski.at
Bécs természetesen a borok színes őshazája is, az utazás során megismerhettük Wein and Co borbárt, és a Christ borászat termékeit, utóbbit a természet közeli filozófia és innovatív szellem hozták létre. A borászat több mint 400 éves család hagyományt követ, a Christ őstermelői fogadóhoz ellátogatva nem csak finom borokban, de házias ételekben, és kellemes családi atmoszférában is részünk lehet.
Felejthetetlen napok, kellemes élmények, történelmi séták, modern kori gasztronómia élmények ezek teszik Bécset Európa egyik legvonzóbb városává.