A nyaralás az év egyik legizgalmasabb és legpihentetőbb időszaka, feltéve, hogy kellően el tudsz lazulni, és megteszed a szükséges előkészületeket. De mi mindenre kell felkészülnöd a teljesen zökkenőmentes üdülés érdekében?
Köss biztosítást
Manapság sokan még mindig pénzkidobásnak tartják a biztosítást, pedig tényleg igaz, hogy csak egyszer kell balesetnek történnie. Nem muszáj a legdrágább biztosítást választani, akadnak olyanok, amik már napi 200-300 forintért garantálják a mindennapos problémák elhárításait. Sajnos jellemző, hogy az ember lánya akkor kerül bajba, amikor erre nem gondolt, ezért nagyon fontos, hogy ne adjunk esélyt sem a baleseteknek, sem a betegségeknek, csomagelvesztésnek, járattörlésnek. Próbálj te is úgy tekinteni a biztosításra, mint a nyaralás szerves részére, és éppúgy tegyél félre rá pénz, mint a foglalóra. Napjainkban már online, az utolsó pillanatban is lehet biztosítást kötni, úgyhogy egyszerűen nem lehet kifogás.
Készülj fel a betegségekre
Természetesen ne rettegj végig attól, hogy valamilyen nyavalyát összeszedsz, de érdemes az itthon szokásos házi patikádat magaddal vinned. Igazán nem kell sok minden: láz- és fájdalomcsillapító, kalciumtabletta, allergia elleni gyógyszerek, hasfogó, fertőtlenítő- és kötszerek. Fontos, hogy ha bármilyen betegséged van, vagy küzdesz olyan problémával, ami gyakran kiújul, akkor arra ugyancsak készülj fel. Legyen ez bőrgomba, felfázás, vagy éppen erős menstruációs görcsök, ne a nyaralás helyszínén kelljen gyógyszertár után kutakodnod. Érdemes vásárolnod csípésre való kenőcsöket is, hiszen a legtöbb turistaparadicsomban sok a szúnyog, moszkitó. Olyat válassz, amit a napon is használhatsz! Egzotikus, trópusi helyek, távoli országok esetében feltétlenül járj utána a kötelező, illetve a javasolt oltásoknak. Bár az opcionális vakcinákról te döntesz, a kötelező változatokkal más a helyzet, azok nélkül megeshet, hogy be sem engednek az országba.
Nézz utána a látnivalóknak
Sokaknak magától értetődik, hogy még otthon ülve gondosan körbejárják a nyaralás helyszínét, sőt ezt már azelőtt megteszik, hogy egyáltalán szállást foglalnának. Ha nem vagy ilyen alapos, akkor sem árt, ha jó előre megnézed, mivel kalkulálhatsz, tipikus, hogy az üdülés során már nem erőltetjük az interneten való böngészést. Mindez abszolút érthető, ugyanakkor, ha nem csak és kizárólag pihenni, lazítani és fürdeni mentek, akkor fel kell készülnötök. Nem ritkán kedvezményekhez juthattok, és létfontosságú információkról tájékozódhattok, ha előzőleg megnézitek az adott látnivaló weboldalát. Ha van rá lehetőséged, fogj egy noteszt és egy tollat, ülj le otthon a gép elé, és írd ki a lényeges tudnivalókat. Így meg tudod becsülni, mire mennyi időt érdemes szánni, mennyit kell utazni, célszerű-e foglalni, sőt még pontos költségvetést is készíthetsz.
Tudd, mit illik
Sajnos sok külföldi országban rossz a magyarok megítélése, ezért mindenkit arra bátorítunk, hogy az alapvető elveket még véletlenül se rúgja fel csak azért, mert nem itthon van. Ezen felül a távoli országokba tett utak előtt mindenképpen érdemes utánajárni a fontosabb illemszabályoknak. Lényeges tisztába kerülni azzal, hogy külföldön mi vagyunk a vendégek, s bár fizetünk a szolgáltatásokért, legfeljebb a szállodában, étteremben várhatunk megkülönbözetett bánásmódot. Az általánosan elfogadott illemszabályokat nem fogják hozzánk igazítani, akkor sem, ha azok számunkra elítélendőek vagy éppen megrökönyödést okoznak. Tehát a fontos alapelvekkel kerüljünk tisztába, és még ha nem is gyakoroljuk, legalább tartsuk tiszteletben őket.
Szabó Böbe írása