A nőgyógyász szerint a családot tervező magyar nők negyedének van olyan súlyproblémája, amelyet a teherbe esés előtt rendezni kellene. Emellett a babára vágyó nőknek fel kellene tölteniük a vitaminraktáraikat is, mivel a megfelelő folsavbevitellel megelőzhetőek egyes fejlődési rendellenességek.
A modern táplálkozási szokásainkra jellemző a túlzott szénhidrát- és kalóriafogyasztás, amely az elhízásnak kedvez. Pedig a meddőséggel kapcsolatos problémák és a testsúly között szoros összefüggés van, mert a testtömeg és a hormonális rendszer kapcsolatban vannak – mondja dr. Timmermann Gábor, a Genium családtervezési központ szülész-nőgyógyász szakorvosa.
Akinek a testsúlyával problémája van, azt a várandósság előtt kell rendeznie, mivel a terhesség alatti diéta sokkal nagyobb körültekintést igényel, és kisebb hatékonyságú. Elegendő folsavbevitellel pedig megelőzhetőek az olyan fejlődési rendellenességek, mint a nyitott gerinc, az agyvelőhiány és egyes szívfejlődési rendellenességek. A Czeizel Endre által lefektetett klasszikus felkészülés három alappillérre épül: megelőző nőgyógyászati vizsgálat és családtervezési tanácsadás, a termékenység jeleinek figyelése, valamint megfelelő vitaminbevitel.
Mivel ma a családot tervező nők legalább negyedének vannak testsúlyproblémái, a családtervezési tanácsadásban egyre nagyobb szerepet kap az étkezési tanácsadás. A Genium a túlsúllyal küzdő nőknek egy fehérjediétás programot ajánl, mivel a csökkentett szénhidrátbevitel előnyösen hat a csökkent termékenység hátterében gyakran kimutatható PCOS (policisztás petefészek betegség) és inzulinrezisztencia esetében. A Toman Diet programjának segítségével általában elérhető, hogy a testsúly három hónap alatt 10 százalékkal csökkenjen. Ez megfelel a családot tervezők rövid távú céljainak, azaz a viszonylag gyors teherbe esésnek. Ekkora súlycsökkenés pedig az esetek jelentős részében már megoldja az elhízás miatti vérzési és peteérési zavarokat, és olyan pozitív anyagcsere-változást hoz, amely megkönnyíti a teherbeesést. Mivel a fogyás mellett a felkészülés időszakában sokféle vitaminnak és ásványi sónak is lehet szerepe, ezért a Genium szakembere a diéta mellett komplex terhesvitamin szedését is javasolja.
Az elhízás és a hormonális rendszer kapcsolata
Az elhízás vagy a soványság lehet egyes endokrin vagy anyagcsere-betegségek egyik tünete. Másodsorban a zsírszövet maga is részt vesz a szervezet endokrin működésében. Néhány, a nemi működés diszfunkciójával járó hormonzavar mögött enyhe vagy súlyosabb fokú elhízást láthatunk. Ilyenek például a Cushing-kór, a pajzsmirigy-alulműködés, a policisztás ovárium szindróma (PCO-syndroma) vagy az agyalapi mirigy alulműködése.
Emellett a nagyfokú elhízással küszködő nőknek gyakran vannak szabálytalan, peteérés nélküli menstruációs ciklusai, és tapasztalható, hogy a testsúly rendezését követően helyreáll a nemi működés. A háttérben az áll, hogy a zsírszövetben található aromatáz enzim részt vesz az ösztrogének képződésében. Amennyiben nincs meg a szervezet egészséges zsírhányada, zavart szenvedhet az ösztrogén termelése. Mialatt az anorexia egyik kórjelző tünete a menzesz zavara, gyakran teljes elmaradása, addig az elhízottak ösztrogéntúlsúlya az ösztrogéndependens daganatoknak kedveznek, mint például az emlő- és a méhtestdaganat. Elhízott nőkben az ösztrogéntúlsúly a méhnyálkahártya túlburjánzását eredményezi, amely vérzészavart okoz, és hosszú távon a méhtestdaganatra jelent hajlamot.