A mostani influenza szezonban akár hetekig is eltarthat, mire kijövünk a betegségből, abbamarad a köhögés vagy éppen elmúlik a rossz közérzet. De mi a helyzet akkor, ha végre magunk mögött hagytuk a megfázást, mit tehetünk a felső légutak erősítése érdekében? Ilyenkor ugyanis elengedhetetlen a nyálkahártyák ápolása, egészséges állapotának helyreállítása. (x)
A legtöbb vírus és baktérium a felső légutak nyálkahártyáján keresztül támad. Ha éppen túl vagyunk egy légúti fertőzésen, akkor sem nyugodhatunk meg, hiszen a nyálkahártya-immunitásunk még nem állt teljesen helyre, így a kórokozók ilyenkor is veszélyt jelentenek. Ahhoz, hogy egy betegség után az immunrendszerünk újra maximálisan tudjon védekezni, a nyálkahártyának időre van szüksége a regenerációhoz. De mit is tehetünk pontosan? Abban Dr. Szabó Linda a ViroStop szakértője segít nekünk. „Minden fertőzés létrejötte, legyen az vírusos vagy bakteriális, azt jelenti, hogy immunrendszerünk nem működik 100 %-on. Vírusfertőzések esetén a vírusrészecskék bejutnak a saját sejtjeinkbe, kényszerítve őket, hogy elkezdjenek másolatokat készíteni róluk, ezt követően pedig a sejt elpusztul. A fertőzés előrehaladtával ez a folyamat ismétlődik, és a vírus másolatai egyre több sejtet támadnak meg. A bakteriális fertőzés sok esetben más egészségügyi probléma szövődménye, általában elsődleges vírusfertőzésé vagy allergiás rhinitis-é. A baktériumok többnyire az orrmelléküregekben és az orrüregekben található nyálkahártyán telepednek meg. Ez gyulladásos reakciót vált ki, amely megváltoztatja a nyálkahártyák szerkezetét és működését. Emiatt fontos a megfázásos tünetek azonnali kezelése, és az orrváladék alapos eltávolítása. A betegség kezelése attól függ, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzéssel van dolgunk. Speciálisan az adott problémára kiválasztott terápiát be kell tartani, és nem szabad túl korán abbahagyni.”
Nyálkahártya tisztítása és gyulladáscsökkentés
Az orrváladék állagának megváltozása alapján azonnal felismerhetjük, hogy szervezetünk légúti fertőzéssel küzd. A váladék kezdetben a szokásosnál hígabb, majd besűrűsödik. Annak ellenére, hogy egy hét elteltével jelentősen jobban érezhetjük magunkat, lehetséges, hogy továbbra is zavarni fog minket a váladék és a rendszeres köhögés. A légutakat mindenképp megfelelően tisztítani kell egy fertőzés után is, és ebben mi is tudunk segíteni. A megfelelő orrhigiénia felgyorsíthatja és megkönnyítheti a teljes kezelési folyamatot. Választhatunk orröblítést, inhalálást vagy meleg, nedves levegő rendszeres belélegzését, például forró zuhany alatt.
A nyálkahártya megfelelő hidratáltságának helyreállítása
Fontos tudni, hogy csak a megfelelően hidratált nyálkahártya képes hatékonyan védekezni. A téli szezonban fogékonyabbak vagyunk a betegségekre, részben azért, mert hideg, gyakran száraz külső levegőt lélegzünk be, majd hirtelen áttérünk egy teljesen más beltéri környezetbe. Továbbá beltérben sok időt töltünk központi fűtésű helyiségekben, ami szintén vezethet a nyálkahártyák fokozott kiszáradásához. A megfelelő folyadékbevitel fenntartása ebben az időszakban is lényeges. A légúti nyálkahártya hidratálásának másik módja, hogy odafigyelünk a belélegzett levegő megfelelő páratartalmának fenntartására. Főleg iskolákban és háztartásokban érdemes figyelni a helyiségek páratartalmát, és ennek megfelelően beállítani, például párásítók használatával. A nyálkahártya működését orrspray-kkel is megtámogathatjuk, amelyek olyan anyagokat juttatnak a nyálkahártya felszínére, amikkel a felületi nedvességet képesek megtartani. Ilyen például a hialuronsav.
Annak érdekében, hogy elkerüljük a gyógyulási szakasz utáni újrafertőződést és tünetmentesen térjünk vissza a munkába fontos, hogy ne menjünk anélkül nagyobb közösségbe, hogy teljesen fel ne épültünk volna. Annak ellenére, hogy ezeket betartjuk, előfordulhat, hogy mégis legyengülünk, ezért kulcsfontosságú, hogy a lehető legjobban védjük magunkat. Dr. Szabó Linda a ViroStop szakértője elárulta, egy betegségből való kilábalás után a szokásosnál is nagyobb hangsúlyt kell fektetni az egészségre. „Ez magában foglalja az egészséges táplálkozást, amely a hiányzó vitaminok és ásványi anyagok gyors és hatékony pótlására összpontosít. Ugyanez vonatkozik az antioxidánsokra is, hiszen ezek gyorsan kiürülnek a szervezetből a fertőzés során, így elengedhetetlen a megfelelő mennyiség bevitele. Amint felépültünk, és egészségi állapotunk is engedi, javasolt visszatérni a sporthoz és más szabadidős tevékenységekhez is. Bár könnyebb mondani, mint megtenni, de nagyon sokat tud számítani a mozgás a stressz és a belső feszültség csökkentésében is. Ezen kívül a rendszeres kézmosásnak is a higiéniai rutin részének kell lennie. Azokon a helyeken, ahol fokozott fertőzésveszélynek vagyunk kitéve, továbbra is tanácsos maszkot viselnünk és védeni a légutakat közvetlenül is, például ViroStop szájsprayvel, ami egy védőréteget képez a nyálkahártyán. Öt növény kivonatának köszönhetően az oldat semlegesítheti a vírusrészecskéket azáltal, hogy blokkolja kötőhelyeiket. Ez megakadályozza, hogy a vírusok bejussanak a sejtek belsejébe, megfertőzzék azokat, és fertőzést okozzanak a szervezetben.
(szakértői sajtóanyag)