Idén első alkalommal Love Revolution Special néven olyan performanszokra és rövid felszólalásokra kerül majd sor az átállások között a Dan Panaitescu Nagyszínpadon, melyek a körülöttünk zajló társadalmi változásokra és az ezzel kapcsolatos kollektív felelősségünkre kívánják felhívni a figyelmet. Többek között meghallgathatjuk Dr. Jane Goodall világhírű főemlőskutatót, ENSZ békenagykövetet és környezetvédőt.
A 85 éves kutató évente 300 napot utazik, hogy felhívja a figyelmet a természet- és környezetvédelem fontosságára, az élőhelyek pusztulására, a fogyasztási szokásaink környezetkárosító hatásaira. Dr. Jane Goodall munkájának köszönhetően ma már tudjuk, hogy a csimpánzok sokkal közelebbi rokonaink, mint valaha gondoltuk volna. Afrikában, természetes környezetükben figyelte őket, míg el nem fogadták jelenlétét, és feltárták előtte az emberéhez oly hasonló viselkedésüket. Évtizedes csimpánzkutató munka után figyelt fel a környezeti problémák súlyosságára. Ráébredt, hogy nagy a baj, a csimpánzok és más állatok száma rohamosan csökken és élőhelyeik egyre zsugorodnak. Azóta többek között létrehozta a világ számos országában létező Jane Goodall Intézetet, útnak indította a Roots and Shoots (Rügyek és Gyökerek) elnevezésű környezeti nevelési programot, több könyvet írt és a mai napig rengeteg előadást tart, illetve világszerte milliók számára jelent inspirációt. A Szigeten helyet kap a magyarországi Jane Goodall Intézet is, melynek önkéntesei Dr. Goodall hitvallását követve, csimpánz-örökbefogadó programjukat népszerűsítik. Az adományokból egy Kongóban működő csimpánz menhelyet támogatnak, ahol az árván maradt kölykök és az illegális kereskedelemből mentett emberszabásúak rehabilitációja folyik. Dr. Goodall előadása mellett a klímaváltozásról is hallhatunk majd a fesztiválon.
Al Gore, volt amerikai alelnök, a The Climate Reality Project elnevezésű civil szervezet alapítója videóüzenetben közvetíti gondolatait a fesztiválozóknak. Szavait Rosa Anders és Milan van der Meulen képzett aktivisták erősítik a helyszínen, akik Az Igazság 10 percben című előadást prezentálják az érdeklődőknek. Rosa 13 éves korában a legfiatalabb résztvevőként végezte el Al Gore Climate Reality Leadership Corps tréningjét, mely tovább inspirálta őt abban, hogy a klímaváltozás problémái és az összefogás sürgető fontosságát hirdesse világszerte. Előadótársa, Milan szintén Al Gore képzésén vett részt, és amellett, hogy Hollandia három legjobb fiatal befektetője között szerepel, fáradhatatlanul küzd, hogy megoldást találjon a klímaváltozás által jelentett krízis mihamarabbi megoldására.
A Love Revolution fontos üzeneteit hirdető hírességek sora azonban itt nem ér véget, hiszen vendégünk lesz Emi Mahmoud költő, aktivista és UNHCR jószolgálati nagykövet, aki egykori menekültként sorstársai és a hátrányos helyzetű közösségekben élők helyzetére igyekszik felhívni a figyelmet és jobbá tenni életüket költészete és saját tapasztalata segítségével. Emi, teljes nevén Emtithal Mahmoud megindító beszédei világszerte tömegeket mozgatnak meg, ő pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy felhívásai minél több emberhez eljussanak. Mióta 2016-ban diplomát szerzett a Yale egyetemen, az UNHCR mellett együtt dolgozott a Dalai Lámával és számos nemzetközi vezetővel és szervezettel, valamint tagja volt annak a tizenkét fős testületnek, akik meghívást kaptak a Fehér Házba, hogy részt vegyenek egy kerekasztal-beszélgetésen az Amerikai Egyesült Államok akkori elnökével, Barack Obamával.
A Dan Panaitescu Nagyszínpadra érkezik az amerikai Drew Dollaz is, aki utcai táncosként elképesztő hajlékonyságával vált világhírűvé, és aki több mozgásforma ötvözésével alakította ki saját, hibrid stílusát. Drew pályafutása során eddig olyan partnerekkel dolgozott együtt, mint Madonna, Rihanna, Skrillex, vagy éppen a Sony és a Red Bull. A tánc mellett Drew több emberi jogi kérdésben is igyekszik hallatni a hangját, fókuszában az öngyilkossághoz vezető gyermek- és tinédzserkori megfélemlítés, kiközösítés (bullying), illetve a szegénység és az oktatás hiányából eredő problémák állnak. Kiemelten fontos számára a gyermekvédelem és a művészeti oktatás népszerűsítése, ezért szabadidejében fiatal táncosokat mentorál és oktat nemzetközi szinten. A Sziget színpadán Drew Dollaz a fenti problémák ihlette saját koreográfiájával lép fel.
Egy másik táncprodukció is helyet kap idén az új „műsorsáv” részeként. Dakota és Nadia két svájci művész, akik a tánc segítségével igyekeznek elmondani mindazt, amit szavakkal nem lehet. Koreográfiájuk a családon belüli erőszak kérdését járja körül, felhívva a figyelmet erre a sokakat érintő problémára. Előadásuk egy olyan pár történetét meséli el, akik kapcsolata erőszakossá vált. A darab szerelemről és gyűlöletről, erőről és megadásról, függőségről, sérülésekről, félelemről, áldozatokról, elkövetőkről, valamint áldozatokból váló elkövetőkről szól, bemutatva a folyamatot, ahogy egy kapcsolat börtönné válik, ahonnan nincs menekvés.
A Love Revolution üzeneteit hivatottak erősíteni egész hetes programjukkal a Civil Szigeten résztvevő civil szervezetek, melyek saját tevékenységük megismertetésén túl a civilek közéleti szerepvállalásának fontosságára is felhívják a figyelmet. A környezettudatos gondolkozás erősítését szolgálja a különböző aktivitásokat és beszélgetéseket is magába foglaló Green Sziget Center nevű új programhelyszínünk.
A másság elfogadását, a toleranciára való nevelést tartja legfontosabb küldetésének a Magic Mirror, ahol az LMBTQ közösség problémáiról, illetve a többségi társadalomhoz fűződő kapcsolatukról lesznek érdekes beszélgetések, filmek, kisebb performanszok az elmaradhatatlan esti showműsor és éjszakai parti mellett.
A Sátor Határok Nélkül immár negyedik éve járja körbe a migráció problémáit. Idén is nagyon izgalmas fellépőkkel és programmal várják az érdeklődőket. Idén első alkalommal náluk lesz látható a Sziget Portal nevű projekt, ami egy olyan élő stúdió, mely élőben teremt kapcsolatot a világ legkülönbözőbb tájain található hasonló portálokkal, stúdiókkal. A Portal segítségével a Sziget látogatói kapcsolatba léphetnek az iraki város, Erbil, a palesztin Gáza, afganisztáni Kabul és a nigériai Lagosz mellett számos észak-amerikai és nyugat-európai város kihelyezett portáljaival. Minden bejelentkező városban az adott helyszín civilekből és művészekből álló társulásai közvetítenek üzeneteket a Sziget látogatóinak, de természetesen a Sziget látogatói is megfogalmazhatják a saját üzeneteiket a többi portálnál tartózkodóknak.
A Karaván Sátor a tavalyi debütálásának eredményeként idén már megújult helyszínen és új névvel, Global Village-ként jelentkezik, ahol a roma kisebbség kultúrája mellett más országok, régiók kisebbségei is bemutatkozhatnak zenéjükön keresztül. Egy autentikus indiai utazó cirkusz, a rádzsásztáni Circus Raj is színesíti a helyszín programját. Esténként a sátor szomszédságában rakott tábortűznél örömzenélnek a Global Village aznapi fellépőiből verbuválódott alkalmi társulások.
Nagy hangsúlyt fektetünk a menekültként Európába érkezett fellépők bemutatására is. Ilyen például a szíriai Naïssam Jalal fuvolaművész a Magyar Zene Háza – Klasszikus, Opera és Jazz Színpadon, valamint a palesztin menekültekből álló 47Soul koncertje az Ibis presents Európa Színpadon.
A színházi program részét képezi a chilei Marco Layera projektje, amiben 9 tinédzser lánnyal közösen hoztak létre egy előadást, mely a mai fiatal generáció problémáit helyezi középpontba. A lányok rendkívül őszintén, saját tapasztalataikon keresztül beszélnek többek között a családon belüli erőszakról, az iskolai megfélemlítésről (bullying), kiközösítésről és az abortuszról, felvetve a felnőtt társadalom felelősségét. A dél-koreai Elephants Laugh darabja előítéletességről, illetve egymás elfogadásáról és megértéséről beszél rendkívül megható és elgondolkodtató módon. Az előadásban a dél-koreai művészek mellett Magyarországon élő menekültek is szerepelnek. Sol Picó spanyol táncos-koreográfus pedig egy olyan helyspecifikus, a Szigetre adaptált előadással érkezik, amelyet 20 fiatal magyar táncossal közösen hoznak létre, és ami a menekültekről, illetve a meneküléssel kapcsolatos tragédiákról szól.
A cirkusz programjában a szórakoztatásé a főszerep, ugyanakkor a fellépők olyan fontos kérdésekkel is foglalkoznak, mint a fogyatékkal élő és ép embertársaink együttműködése. Gyönyörű példája ennek a francia Cirque Inextremiste előadása. A szabadság iránti természetes vágy és a céljainkért való állhatatos kiállás fontossága áll a szintén dél-koreai BONGnJOULE kínai rudas számának középpontjában, akárcsak a francia Le Grand Jeté! óriás karikás kettősének előadásában. Mindkettő a Cirque du Sziget szabadtéri színpadán lesz látható augusztus 8. és 13. között minden nap.