Az uborka egy ősi csodaszer, amely a Himalája déli lejtőiről származik. Nem csupán élelmiszerként, hanem arcpakolásnak vagy a szem alatti táskák eltüntetésére is alkalmas, rengeteg egyéb jótékony hatása mellett.
Az uborka B-, C-vitamint, szilíciumot, káliumot, foszfort, kalciumot, magnéziumot és vasat tartalmaz, ezeknek köszönhetően normalizálja a vérnyomást, csökkenti a vércukor- és koleszterinszintjét, hidratálja, lúgosítja a szervezetet, rákmegelőző hatású, külsőleg pedig kiváló bőr- és szemápoló, valamint gyulladáscsökkentő. Legjobb nyersen és hámozatlanul fogyasztani, hiszen ne felejtsük el azt sem, hogy csak magában a héjában annyi C-vitamin van, ami a szervezet napi C-vitamin szükségletének 10 százalékát fedezi.
A kozmetika is szívesen alkalmazza, illetve számos házi szépségápolási praktikánk egyik fontos összetevője. Elhalványítja a szemkörnyéki ráncokat és a puffadást, késlelteti a ráncosodást, élénkíti a fakó bőrt -, de az uborka hatásai ennél lényegesen összetettebbek. Nézzük tehát, mire jó és milyen ételekhez, italokhoz elengedhetetlen hozzávaló.
Mi van benne?
Az USDA National NutrientDatabase szerint, 120 gr hámozatlan uborka, mintegy 95 százalék vizet, 16 kalóriát, 0,8 gr fehérjét, 0,2 gr zsírt és 2,9 gr szénhidrátot tartalmaz. Alacsony a cukortartalma, ugyanakkor kifejezetten gazdag K-, C-, és B-vitaminban.
Milyen szépségápolási trükkök, egészségügyi hatások kapcsolhatók az uborkához?
Zsíros, pattanásos bőrre kiváló pakolásként. A lereszelt uborkát 1 evőkanál joghurttal összekeverünk, és pakolásként alkalmazzuk heti 2x 15-20 percig. Pórusösszehúzó, fertőtlenítő, feszesítő, gyulladáscsökkentő és hidratáló hatása mellett normalizálja a faggyútermelődést és lehámlasztja az elhalt hámsejteket.
Napégett, irritált bőr esetén is ugyanígy járunk el, de a joghurtot tejföllel helyettesítjük. Rendkívül gyorsan hűsíti, megnyugtatja és hidratálja a sérült bőrt. Az uborkában a legtöbb vitamin megtalálható, amelyre a szervezetnek szüksége van egy nap, ezért uborkás hajpakolást is készíthetünk a szebb hajkoronáért. Uborkaléből könnyebb elkészíteni, két evőkanállal keverd össze vele két tojássárgáját, 1 kávéskanál mézet, 1 evőkanál ricinusolajat, majd ezzel a masszával alaposan kend be a fejbőrödet. Kitűnő hajnövekedést elősegítő és hajhagymát tápláló pakolás.
Az uborkás arcpakoláshoz keverj össze 2 evőkanál uborkalevet 2 evőkanál tejszínnel, majd márts vattalapokat ebbe a keverékbe, és végül helyezd őket az előzőleg megtisztított arc- és nyakbőrödre. Felhasználhatod az uborka lágyabb belsejét az arcod, a nyakad és a dekoltázsod masszírozására is, ekkor egyszerűen csak végezz velük körkörös mozdulatokat.
Segíti az emésztést és a fogyást. Rendkívül alacsony a kalóriatartalma, gazdag rostokban, levesekhez és salátákhoz pedig kiváló. Mivel, az uborka 90 százalékban vízből tevődik össze, így jobb fogyókúrás zöldséget nem is lehet elképzelni.
Kedvenc fogásaink
Ha eddig nem rajongtál az uborkáért, most megszereted! Az egyik legkedveltebb fogás a finomra reszelt uborkából, fokhagymából és sűrű joghurtból, valamint fűszerekből készülő előétel a görög tzatziki, amely szinte kötelező fogásnak számít a gyros mellé, de az indiai konyha népszerű mártogatói, a raiták között is akad nem egy, amelynek egyik összetevője az uborka. A hideg uborkalevesek nem csak a kánikulában esnek jól. Mindenképp érdemes megkóstolni a kovászos uborkából, friss zöldfűszerekkel készült hideg krémlevest, de a kapros uborkaleves is mennyei. Japánban természetesen a sushia legnépszerűbb étel, melyet gyakran megtöltenek vékony uborkacsíkokkal.
Különleges receptjeink: Gazpacho leves Barcelonából, kefires-almás kovászos uborkaleves, tejszínnel párolt uborkasaláta kerti zsázsával, görög saláta sült paprikával… további recepttippek: www.nosalty.hu