A digitalizáció nap mint nap új csúcsokat ér el a különféle folyamatok innovatív megoldásait kínálva számunkra. Szinte minden téren találunk már olyan digitális fejlesztést, ami helyettesítheti a régi analóg világ fáradtságos körülményeit. Manapság már virtuális asszisztensekkel és okosórákba épített személyi edzőkkel pótoljuk gyakran a szakemberek segítségét. Könyveket olvasunk telefonunkon vagy tabletünkön, és online tartjuk a kapcsolatot barátainkkal. Mindezt természetesen a saját otthonunk kényelméből – valóban megéri viszont ez nekünk?
Praktikus egyszerűség és olcsó elérhetőség – de milyen áron?
Ezek a legcsábítóbb dolgok a digitális megoldásokat illetően, amiért ennyire elterjedtek manapság. Már nem szükséges órákig utaznunk, ha épp egy fontos dolog szeretnénk megbeszélni valamelyik barátunkkal. Ezzel nem csupán időt, de pénzt is spórolunk. Féláron kaphatjuk meg a különféle könyvek digitális másolatát, amiket ebook olvasónkon szinte végtelen mennyiségben tárolhatunk – és persze bárhová magunkkal vihetünk. Valóban hasznosak lehetnek az efféle megoldások, hiszen sokszor nem áll rendelkezésünkre az az idő vagy pénz, ami az analóg megoldások esetében szükséges. Ha csupán egy a szomszéd településen élő barátunkkal szeretnénk valamit megbeszélni, az is kiadásokkal jár. Buszjegyre vagy benzinre költünk, és legalább egy kávét megiszunk valahol, amiért szintén fizetnünk kell. Valóban praktikusabb lehet az amúgy is fixáras internetkapcsolaton keresztül webkamerán azonnal megtárgyalni, amit szeretnénk. Azonban ennek van egy sötét oldala is, ami miatt jelen civilizációnk egyre inkább gépiesebb, robotikusabb szociális normákat követ. Szépen lassan elidegenedünk a valódi világtól, a nullák és egyes rideg atmoszférája pedig elfelejteti velünk a bennünket körülvevő dolgok lelkét.
Az analóg világ – avagy lélek a modern civilizációban
Bármilyen praktikus legyen egy-egy digitális valóság, azonban sosem kaphatjuk vissza azt a lelkületet, amit a valódi tárgyak és helyek képviselnek. Erre jó példát jelent az olvasás. Nem is véletlen, hogy annyian vásárolnak hagyományos könyveket. A papír tapintása és a nyomdafesték illata varázslatos atmoszférát keltenek az olvasáshoz – ezt pedig sosem fogja a virtuális valóság pótolni. Ugyanígy egy régi kávézó hangulatát sem pótolhatják a rideg chatszobák ablakai, ahol meghitt beszélgetések helyett csupán gépiesen pötyögünk. Ez a kaszinózásra is úgyszintén igaz, ahol a virtuális játékok a zsetonok tapintását, a finom italok ízlelését és a meghitt beszélgetések érzését képtelenek visszaadni. Szerencsére a kaszinók is tartják magukat a digitális forradalommal szemben, és még bőven találhatunk ilyen klasszikus játéktermeket idehaza. Az alábbi linken láthatunk pár példát ezekre: https://legjobbmagyarkaszinok.com/valodi-penzes-casino
Az analóg világ és a hagyományos dolgok lelkülete tehát makacsul ellenáll digitális riválisaik ostromának. A különféle turizmussal foglalkozó helyek ugyanúgy futnak, mint a könyvesboltok – és remélhetőleg ki is tartanak. Így hát ha valódi élményekben szeretnénk részesülni nem éri meg rászoknunk a virtuális valóságok okozta függőségre, hiszen egy egész világ vár bennünket odakint.