A gyöngyből készült ékszerek soha nem mennek ki a divatból. Ha jól választunk színt és méretet, szinte bármilyen alkalomra viselhetjük.
Az igazgyöngy legtöbbször osztrigatípusú tengeri kagylóban fejlődik ki akkor, ha a tengerben található apró ásványi anyagok bejutnak a kagylóhéj és a köpeny közé, ahol a test idegen anyagként érzékeli azt, ezért megpróbálja izolálni, és a gyöngyházba ágyazza, tulajdonképpen betokosítja.
TENYÉSZTETT GYÖNGYÖK
A tenyészett gyöngyök esetében az idegen testet mesterségesen ültetik a kagylóba. A gyöngytenyésztés mindenesetre rizikós vállalkozás, hiszen csak a folyamat végén tudjuk meg, milyen lett a gyöngy,és sokszor sikerül aszimmetrikusra vagy göcsörtösre, és akkor nem lehet eladni. A kereskedelemben forgalmazott gyöngyök 90%-a tenyésztett. Nagyon nagy gyöngyöt nem lehet így termelni, mivel 8mm-es mag felett nagy a kagylóhalandóság. A gyöngy anyaga gyöngyház, mely szénsavas mészkőből, aragonitból és szerves szaruanyagból, a konkinból áll. A gyöngyök fényét lüszternek nevezzük, ami a fényelhajlási jelenségekből keletkezik.
Az igazgyöngy színe a konkinhártyáktól függ, lehet szinte fekete és pasztellszínű is. A leghíresebb rózsaszín és krémszínű gyöngyöt termelő gyöngykagyló a Perzsa-öbölben él, és olyan ritka, hogy csak minden harmincadik, vagy akár negyvenedik kagylóban található gyöngy. Sósvízi tenyésztett gyöngy a japán, kínai és koreai sós vízi tenyésztett gyöngyöket nevezzük Akoya gyöngyöknek. Méretük többnyire 2-9 mm között van. Általában eladás vagy felhasználás előtt átesnek egy színkezelésen, ahol fehérítik és színezik őket, mert az eredeti színeik nem igazán szépek. Édesvízi gyöngyök nem tengerben, hanem belső vizekben növekedtek. A legnagyobb japán beltengerben, a Biwa tengerben tenyésztik a Biwa gyöngyöket. Formája, színei és mérete miatt ezek az édesvízi gyöngyök nagyon kedveltek. Nagyságuk 2 mm és 8 mm között van. Ritkán előfordulnak a 10 mm feletti példányok is. Az édesvízi gyöngyök sokkal gyorsabban nőnek, mint a sós víziek, ezért az áruk is alacsonyabb általában. Színeik lehetnek: fehér, rózsaszín, krémszínű, pezsgőszínű, narancsos lila vagy barna. A kerek formán kívül lehetnek ovális, tojás, gomb, csepp és burgonyaforma is.
Tahiti-gyöngyök: a Tahiti szigeteknél tenyésztett gyöngyöket hívjuk így, melyek természetesen is annyira szépek és jó minőségűek, hogy nincs szükségük mesterséges feljavításra, ezért kapták a Gyöngyök Királynője nevet. Színük lehet antracit, szürke, zöldes fekete vagy sárga, sokféle árnyalatban és gyönyörűen irizálva. A gyöngyök mérete általában a 8-19 mm között van.
Csendes-óceáni gyöngyök: általában Ausztrália, a Cook-szigetek, a Fülöp-szigetek és Indonézia gyöngyeit hívják így. Méretük elérheti a 8-22 mm-t, színük lehet fehér, aranysárga, ezüstszürke, rózsaszín és arany, de akár sötétszürke is. Minőségileg jobbak még az Akoya gyöngyöknél is, ezért ezek a gyöngyök általában a legdrágábbak a piacon.
Íme az idei szezon legszebb gyöngyékszerei:
Többsoros gyöngynyaklánc masnival, accessorize; Színes gyöngynyaklánc, Coyoco, 5990 Ft
Gyöngyös nyaklánc, színes kövekkel, H&M, 8990 Ft;
Díszes fülbevaló, accessorize; Piano Light szürke gyöngyös fülbevaló, Swarovski, 39.500 Ft; Masnis gyöngyfülbevaló, Thomas Sabo, 46.200 Ft
Gyöngykarkötő, SIX; Gyöngyös gyűrű, Swarovski, 42.000 Ft; Masnis karkötő, Thomas Sabo, 46.200 Ft; Arany gyűrű gyémántokkal és tenyésztett gyönggyel, Orex, 89.990 Ft;
Fülbevaló tenyésztett gyönggyel, fehér és kék topázokkal, Orex, 56.990 Ft