Divatajánlóinkban általában igyekszünk a színek viselésére buzdítani a férfiakat – természetesen csak a nekik elfogadható keretek között. Ezúttal azt vesszük sorra, hogyan illeszthetők be legoptimálisabban és mégis változatosan a pasztellszínek a férfiak ruhatárába.
Milyenek is a pasztellszínek?
Összefoglalóan pasztellszíneknek nevezik azokat a halvány, lágy színeket, melyek nem pusztán világosak, de a legkevésbé sem élénk árnyalatúak. Legjellemzőbb tulajdonságuk ez a visszafogott színhatás, ami annak köszönhető, hogy az adott színből (legyen az kék, zöld vagy vörös, stb.) igen keveset tartalmaz, és főként a fehér komponens dominál benne. Így jönnek létre azok a babakékek, halvány mályvák, menták, levendulák, púder- és barackszínek, melyek az úgynevezett pasztellszíneket leginkább jellemzik.
Ezek a kifejezetten finom, visszafogott színárnyalatok valamikor a 80-as években szivárogtak be a férfidivatba, és noha azóta számtalan egyéb trend jelent meg a “férfi-színek” palettáján (beleértve a harsány színeket és nagy mintákat is), azóta is töretlenül tartják magukat. Az tehát nem is kérdés, hogy van-e helyük a halvány, pasztell színeknek egy férfi ruhatárában – a kérdés mindössze annyi, hogyan viseljük és mivel kombináljuk őket.
0Színhatások pasztellszínekkel
A pasztell árnyalatú színekkel alapvetően visszafogott eleganciát és finomságot tudunk sugallni. De mint mindennel, ezzel is játszhatunk a kívánt összhatás elérése érdekében: attól függően, hogy mivel kombináljuk, erre a finomságra ráerősíthetünk, vagy éppen ellensúlyozhatjuk is, elmozdítva egy dinamikusabb irányba.
Semleges színekkel kombinálva
A pasztellszíneket legegyszerűbb semleges színekkel kombinálni: fehérrel, szürkével, bézzsel, khakivel, sötétkékkel vagy feketével – ezekkel ugyanis egészen biztosan nem ütik egymást, jól fognak harmonizálni, és hagyják érvényesülni magának a pasztellnek a hatását. Közülük a világos árnyalatok (a fehér különböző tónusai, a bézs és a világosszürke) fokozzák a finom eleganciát, míg a sötétebb tónusúak (a farmerkék, barna, khaki és a fekete) kissé ellenpontozzák azt, vagyis minimálisan erőteljesebb, karakteresebb, “macsósabb” hatást váltanak ki, megőrizve persze az alap visszafogottságot.
Más pasztellszínekkel kombinálva
A pasztellszínek – mivel alapvetően hasonló tónusúak – jól mutatnak más pasztellszínnel kombinálva. Harmonikus színhatást lehet elérni, ha a színkörön egymás mellett lévő színárnyalatokat válogatunk össze: például rózsaszíneset lilással, kéket zöldessel.
Izgalmasabb színösszeállítást érhetünk el az úgynevezett komplementer színek párosításával: ilyen például a lilás a lime-mal, a türkizes a rózsaszínessel, a kék a sárgással.
Élénk színekkel kombinálva
Azt gondolhatnánk, hogy a pasztellszíneket minden esetben elnyomják az élénk színek. A rosszul megválasztott árnyalatoknál ez bizony előfordulhat, ám ha ügyesen párosítjuk őket, tökéletes hatást érhetünk el. Így például egy mélykékhez akár a pasztellkék, akár a halvány rózsaszín is jól mutat, míg a halvány mentához felvehetünk erős sárgát vagy pinket. Ezekkel a színkombinációkkal kétségtelenül körültekintőbben kell eljárni, ám a befektetett figyelem és energia egy izgalmas és egyedi megjelenés formájában fog megtérülni.
Pasztell – a nyár színei
A tavasz és a nyár kifejezetten kedvez a pasztellszínek viselésének, noha évszaktól függetlenül bármikor hordhatjuk őket. Ám nem véletlen, hogy a nyáron különösen kedvelt len és vászon ruhadarabok jellemzően pasztell árnyalatúak, hiszen a természetes anyagok hagyományos festése ezt tette leginkább lehetővé. Így a nyári ruhatárban különösen nagy helyük van a bézs és khaki vászonnadrágoknak és ingeknek, melyeket bátran kombinálhatunk további pasztell ruhadarabokkal: halvány rózsaszín vagy fáradt mályva inggel, pólóval, vagy éppen menta nadrággal, és persze a pasztellkék bármely tengerész stílusú szettbe tökéletesen illik.
Pasztell kombinációk – tuti tippek
Lássunk akkor néhány konkrét összeállítást a pasztellszínek viseléséhez:
Kezdőknek
Akik még csak most barátkoznak a színek viselésével, nekik elsősorban az egyszerű alapösszeállításokat javasoljuk, mint például:
- sötétkék farmernadrág pasztell kék inggel, rá szükség esetén sötétkék V kivágású pulóver,
- bézs színű chino nadrág melange rózsaszín galléros pólóval,
- fekete farmernadrág mentazöld V nyakú pulóverrel, alatta fekete kerek nyakú póló.
A variációkba érdemes a kiegészítőket is bevonni: egy körsál vagy mondjuk egy steppelt mellény akár pasztell-, akár élénk színben jó lehetőség a színvariációk próbálgatására.
Haladóknak
Akik jóban vannak a színekkel, bátrabban kombinálhatják őket: akár a különböző pasztellszíneket egymással, akár egyéb élénk színekkel, a korábban ismertetett főbb szabályszerűségek figyelembevételével. Csak néhány tipp:
- mosott lazacszínű chino nadrág mentazöld pólóval,
- fáradt olívazöld farmer- vagy lennadrág egy tompa okker vászoninggel,
- világos nadrág levendulaszínű inggel, vállára vetve egy élénksárga pulóver,
- élénkpiros nadrág babakék inggel, hozzá egy piros, sötétlila vagy narancs körsál.