… ami az élethez kell!

Kezdőoldal Gasztrolife Kérdések és válaszok: Zsírok

Kérdések és válaszok: Zsírok

Sok nő átélte már, hogy ha egy több hónapos zsírszegény fogyókúrát sikerült is betartania és elérte a kívánt testsúlyt, akkor abbahagyva a diétát hamar visszaszedte a nehezen leadott felesleget, mert a zsírok és tápanyagok hiánya miatt raktározásra ált be a szervezete. A zsírmentes diéta kimeríti a test tartalékait, ráadásul minden fogyókúrás időszak után több kiló plusz jön vissza. Mi a megoldás? Most nagyító alá vesszük a tévhiteket, hogy bebizonyítsuk: nem minden zsír hizlal. Sőt!

Minél kevesebb zsírt eszünk, annál jobb? 
Nem igaz

Helyes válasz: Épp ellenkezőleg! A zsírok létfontosságúak, sok vitamin fel sem tud szívódni rendesen a szervezetünkben, ha nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű zsírt. Ilyenek például az A, D, E és a K vitaminok. Ezen kívül rendkívül fontosak a sejtmembránok felépítésében: aki túl keveset eszik, bőrproblémákat és idegrendszeri megbetegedéseket kockáztat. De akkor mennyi az optimális zsírbevitel? Átlagosan legyen a kalória bevitel 30-40 %-a zsír (ez olyan 70-100 grammnak felel meg naponta). Ebbe számold bele a bújtatott zsírokat is, mint amilyen a sajtban is található, és nem is figyelünk rá sokszor! Tudtad például, hogy 125 gramm mozzarellában 25 gramm zsír van?

A halakban különösen sok az egészséges zsír?
Igen

Helyes válasz: Főleg a tengeri halak, a hering, a lazac, a makréla gazdagok az omega-3-zsírsavakban, ami gyulladáscsökkentően hat a szervezetre és nagyon hatásos rákmegelőző. A megoldás tehát: heti kétszer halat enni. Szerencsére a konzerv és mélyhűtött halak is jótékonyan hatnak. Arra kell csak figyelned, hogy lehetőleg olyat válassz, ami nem a Balti- vagy a Földközi-tengerből származik, mert ezek a világ legszennyezettebb tengereinek számítanak. És egy lehetséges alternatíva a vegetáriánusoknak: a lenmagolaj vagy a borágó olaj.

Minden zsír rossz?
Nem

Helyes válasz: Elsőre furcsának hangzik, de igenis léteznek hasznos zsírok is. Egy zsír akkor számít jó zsírnak, és akkor járul hozzá leginkább az egészségünkhöz és a fogyásunkhoz, ha hidegen sajtolt, vagy minél nagyobb arányban tartalmaz többszörösen telítetlen, illetve esszenciális zsírsavakat. Az esszenciális zsírsavakat pedig két osztályra lehet bontani: omega-3 és omega-6. Fogyás szempontjából hangsúlyos, hogy minden zsír közül az omega-3 zsírok képesek a legtöbb sav lekötésére, és a lerakódott zsírok kisöprésére a szervezetünkből!

A margarin jobb, mint a vaj
Nem

Helyes válasz: Először a vajnak keltették rossz hírét, hogy emeli a koleszterinszintet, később a margarinról derült ki, hogy veszély forrása: rettegjünk az alattomos transz-zsírsavaktól! Hogy hiszünk-e az újra és újra felröppenő kutatási eredményeknek, az üzleti szempontból sem elhanyagolható kérdés: a gyártási technológiának köszönhetően ugyanis szinte az egész világ gazdaságát érinti. Valójában azonban mind a kettő hizlal.
De akkor mit kenjünk a kenyérre? Ha nem ragaszkodunk egyikhez sem, akkor válasszuk a joghurtot, ami nagyon egészséges, barna kenyérre kenve, kevés fokhagymával megszórva pedig nagyon finom is. Az összetört és fűszerezett avokádó szintén kitűnő kenyérre kenve.

A stressz hizlal?
Igen

Helyes válasz: Sajnos valóban, már rengeteg kutatás igazolta, hogy a stressz hatására termelődő molekula a zsírsejteket méret- és számbeli növekedésre serkenti. Kutatók feltérképezték, milyen molekuláris folyamatok állnak annak hátterében, hogy fokozott stressz hatására a betegségekkel szemben is fogékonyabbá válunk. Állatkísérletek során azt tapasztalták, hogy a stressznek kitett kísérleti állatok még annál is több plusz súlyt szedtek magukra, mint a magasabb kalóriatartalmú ételeket fogyasztó egerek.

A gyümölcs és a zöldség nem tartalmaz zsírt
Attól függ

Helyes válasz: A legtöbb fajtánál igaznak bizonyul: az eper 0,4 %-ot tartalmaz, a paradicsom 0,2 %-ot. És bár ehhez képest az avokádó meglehetősen gazdag zsírban (23, 5 g zsír / 100 g), mégsem hizlal, mivel a benne lévő zsír 85%-a telítetlen, nagyrészt olajsavból áll. Csökkenti a túl magas koleszterinszintet, amely károsítja a szívet és az ereket, emellett növeli a jó (HDL) koleszterin arányát.Telítetlen zsírban gazdag a friss kókusz is, és magas kalciumtartalma miatt is nagyon hasznos táplálék, ráadásul olcsó is! Egy hindu népmonda szerint fogyasztása 99 féle baj gyógyítására alkalmas. Jótékony hatásai és energiatartalma miatt roboráló szer, így lábadozó betegeknek különösen ajánlott, de mindenkinek pompás rágcsálnivaló!

 

Hozzászólások

Pin It on Pinterest