Nyersen, főzve, párolva, sütve – így készíthetjük el ételérzékenyeknek is a lándzsa alakú salátafélét.
A sütőtök, a feketeretek mellett kiváló ásványianyag- és vitaminforrás a téli és kora tavaszi időszakban a lándzsa formájú, halvány levelű, kesernyés ízű rügynövény, azaz a cikória, amit rendre endíviának is neveznek. Botanikai fejtegetésekbe nem bocsátkoznánk, de tény, hogy a cikória egy sokoldalúan hasznosítható növény: míg gyökerének feldolgozásából készül a cikóriakávé, addig a növény föld feletti rügynövénye kiváló alternatívát nyújt a téli időszak szűk zöldségkínálatában. Persze nem mindenki kedveli kesernyés íze miatt, ám ha megtaláljuk a vele harmonizáló akár édeskés, akár sós ízeket, akkor igazi gasztronómiai élményt nyújthat a cikória, amelyet ráadásul az ételérzékenyek is bátran étrendjükbe illeszthetnek.
Ha nyersen szeretnénk fogyasztani, akkor a torzsáját ajánlatos kivágni, mert az a része a legkeserűbb. Ha pároljuk, főzzük vagy sütjük, akkor sokat lágyul az íze, így nem fontos a torzsát eltávolítani, ám főzővizéhez mindig lehet adni egy kis cukrot a biztonság kedvéért. A cikória remek saláta alapanyag, de tökéletes vendégváró falatkának, s úgynevezett amuse bouche (ejtsd: aműz bus) készülhet belőle. Ilyenkor a kis salátacsónakokban különféle krémeket, pástétomokat kínálhatunk, de tehetünk bele kaviárt, lazacot, sajtot is. Nemcsak a partifalatkákhoz remek választás, hanem a hidegtálak díszítéséhez is kiválóan használható. Ha nem nyersen kívánjuk fogyasztani, akkor lehet belőle krémlevest vagy főzeléket készíteni, illetve hirtelen olajban sütni, párolni vagy sütőben sütni, wokos ételekhez választani. Kifejezetten kellemes csirkével, gombával hirtelen összesütve, de gyümölcsökkel és zöldségekkel is jól harmonizál. Az alábbiakban néhány ötletet adunk a cikória felhasználásához egy téli vitaminos salátarecepttel, egy meleg levessel és egy sütőben készíthető egytálétellel, amelyeket az ételérzékenyek is bátran fogyaszthatnak. Mindegyik étel gyorsan, pénztárcabarát módon elkészíthető.
Narancsos cikóriasaláta (glutén- és laktózmentes)
Hozzávalók 4 főre:
1 közepes méretű narancs
2 fej cikória
100 g borsó konzerv
1 ek. szőlőmag olaj
Zeller levél
Kapor
Só
Bors
Elkészítése:A meghámozott narancsot kis kockákra vágjuk. A megmosott cikóriát leveleire szedjük és felkockázzuk. A cikóriát a naranccsal, a borsókonzervvel összevegyítjük. Az olajból és a fűszerekből dresszinget készítünk, ezzel öntjük le a salátát.
Baconos cikória (glutén- és laktózmentes)
Hozzávalók 4 főre:
4 fej cikória
3 ek. olíva olaj
10-15 gerezd fokhagyma
200 g bacon szalonna
Babérlevél
Kakukkfű
Elkészítése:
A cikóriát szedjük leveleire, a szalonnát szeleteljük fel vékony metéltekre. Egy hőálló tálba tegyük bele a cikória leveleket a szalonnákkal és a gerezdjeire szedett megtisztított fokhagymával. A tetejére tegyünk friss fűszereket és locsoljuk meg olíva olajjal. 180 fokon lefedve süssük 30 percig, majd az alufóliát eltávolítva süssük még további 10-15 percig.
Cikória krémleves kukoricagombóccal (gluténmentes, hisztaminszegény, fruktózszegény)
Hozzávalók 4 főre:
2 fej cikória
250 ml tejszín
1 ek rizsliszt
1 tojás
3 ek kukoricadara
30 g margarin
Metélőhagyma
Só
Bors
Elkészítése: A cikóriát felszeleteljük és köménymagos, sós vízben puhára főzzük. Amikor megpuhult a cikória, leturmixoljuk és hozzáadjuk a tejszínt. A kukoricadarából, a tojásból és a margarinból borsónyi méretű gombócokat formálunk, és a levesbe tesszük, és addig főzzük, ameddig a gombócok meg nem puhulnak (körülbelül 10 perc).
Forrás: www.etelerzekenyseg.hu