A finomított cukor amellett, hogy sok kalóriát tartalmaz, számos betegség forrása. Most összegyűjtöttük a legjobb cukorhelyettesítő alternatívákat, melyek egészségesek, és segítségükkel csökkentheted a napi cukorbevitelt!
Juharszirup
A juharszirup igazi természetes édesítőszer, egészséges választás, hiszen tele van ásványi anyaggal, és kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a cukor. Fontos azonban, hogy meggyőződj arról, hogy az üveg 100%-ban juharszirupot és nem juharszirup ízesítésű cukorszirupot tartalmaz. Az előbb említettnek ugyan magasabb az ára, utóbbinak viszont cukortartalma magas, és nem tartalmaz elegendő ásványi anyagot sem. A természetes juharszirup pozitív hatással van a bőrre, és látásra, valamint enyhíti a fáradtságot.
Gyümölcscukor
Ez talán a legédesebb cukorféleség, közepes sebességgel felszívódó szénhidrát. Cukorbetegek is nyugodtan fogyasztathatják, ugyanis nem emeli hirtelen a vércukorszintet. Neve ellenére nádcukorból készül, nem gyümölcsből. Fontos azonban, hogy ne vidd túlzásba fogyasztását, a túlzott bevitel elhízáshoz vezethet.
Méz
A méz mindig is közkedvelt természetes cukorhelyettesítőnek számított, keletkezése során a méhek a nektárcukrot folyékony formában öntik. Bár kalóriatartalma szintén magas, ugyanakkor gazdag C és B-vitamin, kalcium, magnézium, és réz forrás, antibakteriális hatású, és erősíti az immunrendszert. Fogyasztása jóval egészségesebb, mint a cukoré.
Gyümölcsszirupok
Ma már rengetegféle gyümölcsszirup található a boltok polcain, főként almából, körtéből, és datolyából készülnek, előállítása során a gyümölcslevet tisztítják, és szűrik. A kész gyümölcsszirup sűrítve tartalmazza a gyümölcsöket, cukrozott változatát, a szörpöket kerüld!
Stevia, avagy Jázminpakóca
A stevia ugyan itthon kevésbé ismert édesítőszer, előnye, hogy természetéből eredendően édes, kalória és szénhidrátmentes, egyensúlyban tartja a vércukorszintet, valamint elkerülhető vele a fogszuvasodás. Dél-Amerikából származó gyógynövény, melyet Ázsiában is gyakran használnak üdítőitalokhoz, cukormentes rágógumikhoz, joghurtokhoz, savanyúságokhoz, valamint süteményekhez. Itthon szirup és por formában is lehet kapni bioboltokban. Akár magát a növény levelének forrázatát is használhatod édesítéshez. Íze jelentősen édesebb, mint a cukornak, így fontos, hogy jóval kevesebbet használj belőle ízesítésre.