Bőrünknek megvan az a képessége, hogy szükség esetén megnyúlik. Ha azonban ez túl gyorsan történik meg, előfordulhat, hogy a bőr nem elég rugalmas ahhoz, hogy kibírja, és striák jelenhetnek meg. Jó hír azonban, hogy ezeket a striákat meg is lehet előzni, vagy éppen kezelni, ha már kialakultak.(x)
De mik is azok a striák?
„A bőr egy nagyon fontos szerv, amely megóvja szervezetünket számos kellemetlen egészségügyi problémától. Képes gyorsan felépülni és alkalmazkodni testünk térfogatnövekedéséhez is. Ha ez a változás túl gyorsan következik be, előfordulhat, hogy nem reagál kellő időben, és apró repedések vagy hegek alakulnak ki a bőr felületén”- árulta el Dr. Szabó Linda, a Gyntima szakértője, aki azt is hozzátette, hogy ennek oka a kollagén és elasztin rostok károsodása vagy elégtelen termelődése. „Ezek az anyagok felelősek a bőr rugalmasságának és feszességének megőrzéséért. Minél jobban megfeszül a bőr, annál könnyebben alakulhatnak ki rajta repedések. Bár először csak egy kis csíkot észlelünk, ha a bőr továbbra is a kelleténél jobban feszül, a csík tovább növekszik és mélyül. Ezeket a repedéseket, csíkokat vagy hegeket striáknak nevezzük. Röviddel megjelenésük után színük kifejezettebb, többnyire piros, rózsaszín vagy lila. Később, ahogy a bőr alkalmazkodik az új helyzethez, a striák hajlamosak elhalványodni, és fehéres ezüstös színűvé válni.” Az állapot súlyosságától függ, hogy a striák finom, vékony csíkoknak tűnnek-e, vagy észrevehetőbb, szélesebb sávokat alkotnak, illetve a bőrtípuson múlik, hogy simább, laposabb felületűek, vagy kiemelkedő dudorokként jelennek meg.
Hol és milyen körülmények között fordulnak elő leggyakrabban a striák?
„A striák bármikor kialakulhatnak, ha testünk térfogata gyorsan és intenzíven növekszik. Éppen ezért a legtöbb várandós nő küzd velük a hasuk gyors növekedése miatt, leggyakrabban a második és harmadik trimeszterben. A statisztikák szerint a terhesség alatti striák a terhes nők akár 90%-ánál is megjelenhet valamilyen formában. De persze nem a terhesség lehet az egyetlen oka megjelenésüknek”- erősítette meg Dr. Szabó Linda szakértő.
A striák kialakulhatnak abban az esetben is, ha:
- Gyors súlygyarapodás történik;
- Valaki nagyon intenzíven edz súlyzókkal, ugyanis ilyenkor túl sok izom gyarapodik egyszerre;
- Rohamos fejlődés, növekedés következik be pubertás korban;
- Bizonyos betegségek hormonális változásainak hatására vagy egyes gyógyszerek használata miatt súlynövekedés történik.
A testen a legáltalánosabb helyek, ahol striák jelenhetnek meg, az a has, a comb, a mell, a csípő vagy a fenék. Ez azonban nem törvényszerű, máshol is tapasztalhatunk ilyen csíkokat. A striák előfordulására és súlyosságára vonatkozóan nagyon fontos tényező a bőr hidratáltsága és ápolásának módja is. Ezért figyelj oda a megfelelő folyadékfogyasztásra, az egészséges táplálkozásra és a bőr megfelelő készítményekkel történő rendszeres hidratálására. Ha fennáll a striák kialakulásának veszélye, vagy már felfedeztél magadon néhányat, akkor a Gyntima striák elleni emulzió használata ideális megoldás lehet számodra. Természetes anyagokkal tudja célzottan támogatni a bőr rugalmasságát, valamint védeni és serkenteni a kollagén és elasztin rostok képződését. Valamint biotechnológiai peptidek et tartalmaz, ami egyedülálló a piacon, hiszen ezeknek a hatóanyagoknak a segítségével a friss striákat – amik még vörösek, és nem fehéredtek ki – a termék el is tünteti. Ezeket pedig klinikai tesztek igazolják.
Hogyan előzheted meg a striák kialakulását? Íme 4 tipp a szakértőtől!
- Próbáld meg tartani a súlyod, és kerüld a hirtelen súlygyarapodást. Terhesség alatt amennyire tudsz, törekedj arra, hogy ha hízol is, fokozatosan tedd, ne rövid időn belül.
- Fogyassz sok folyadékot: A bőr hajlamos a kiszáradásra, és ha nincs benne elegendő víz, akkor még fogékonyabb a sérülésekre és a lassú gyógyulásra. Hidratálj belülről, fogyassz sok folyadékot, és kívülről is rendszeresen pótold bőröd nedvességtartalmát a striák elleni GYNTIMA emulzióval.
- Egészséges, vitaminokban, ásványi anyagokban és növényi antioxidánsokban gazdag étrendet kövess: A kollagén és az elasztin rostok egyaránt érzékenyek a szabad oxigéngyökökre, amelyek jelentősen károsíthatják őket. Ha elegendő antioxidánssal látod el szervezetedet, a szabad gyökök felszívódnak, mielőtt kárt okoznának.
- Mozogj rendszeresen: Az edzés az egész testre jótékony hatással van, fenntartja az izmok és a bőr megfelelő tónusát, és serkenti a vérkeringést. Az intenzívebb vérkeringésnek köszönhetően a bőr több tápanyaghoz és oxigénhez jut, ami nagyon sokat tud javítani az állapotán.
(szakértői sajtóanyag)