A trapézlemez kerítés építésénél sokan gondolnak a saját kivitelezésre, hiszen némi gyakorlat, megfelelő szerszámok és előkészítés esetén házilag is megoldható ez a feladat.
A kerítés kialakításánál ár-érték arányban nagyon jó választás lehet a trapézlemez. A Pascal szerint több dolgot is érdemes végiggondolnod, mielőtt házilag vágnál bele a trapézlemez kerítés építésébe.
A standardizált trapézlemezek közül is választhatsz az anyagvastagság, bordamagasság, védőbevonat, szín és táblaméret alapján kialakuló hatalmas választékból, de egyedi paraméterekkel is vállalják a gyártók a trapézlemezek előállítását.
A trapézlemezt leggyakrabban tetőfedésre, épületek falának burkolására használják, de készülhet kerítés vagy garázsajtó is ebből az anyagból. Alkalmas továbbá napelemek szerkezeti alapjául, konténerek építésére, könnyűszerkezetes épületek és álmennyezet építésére, sőt beltéri térelválasztó elemként is remekül használható.
Trapézlemez kerítés építése
Akár saját magatok, akár szakember készíti el a kerítést trapézlemezből, fontos egy előzetes terv elkészítése. Fel kell mérni az anyagszükségletet – és itt nem csak a pontos méretek felvételére kell gondolnod -, hanem a trapézlemez paramétereire is (alapozás, lemezvastagság, szín, bevonat, rögzítés módja, stb.). És akkor a költségvetés elkészítéséről még nem is esett szó….
A trapézlemez nagyon alkalmas kerítés építésére, hiszen gondozásmentes, nagyon tartós, és viszonylag könnyű dolgozni vele. Előnye például a fakerítésekkel szemben, hogy hosszú távon megőrzik a minőségüket, színtartóak, továbbá nem szükséges gyakori karbantartás, gondozás.
A munka az alapozással kezdődik. Választhatod a beton lábazatos megoldást, amelyhez kész lábazati elemeket is vásárolhatsz, de saját kivitelezésű beton alap elkészítése is megoldható. A lábazat megfelelő kialakítása, mélysége a kerítés szilárdsága és tartóssága miatt alapvető feladat.
A következő kérdés az oszlop kiválasztása. Használhatsz fém, fa vagy újrahasznosított anyagból gyártott oszlopokat is. Minden esetben fontos az oszlopok megfelelő rögzítése, hiszen nem szeretnénk, hogy egy nagyobb szél vagy vihar következtében az oszlopok kimozduljanak. Ezért érdemes minimum a fagyhatárig alábetonoznod, ami Közép-Európában 80 cm.
Az oszlopokat helyezd el 2- 2,5 vagy esetleg 3 méterenként, hogy megfelelő stabilitást érhess el, amelyre aztán a panel magasságától függően alul-fölül, de 1,5 métert meghaladó panelek esetében középen is rögzítsd a vízszintes tartóelemeket. Ezután jöhet a trapézlemezek felrakása, gondosan ügyelj a megfelelő minőségű és távolságú rögzítésre. Érdemes a panel tetejére zárólemezt tenni, amely nem csak esztétikai, de állagmegóvási célt is szolgál.
Sík terepen könnyű dolgozni, azonban meredek vagy lejtős talajon már jobban oda kell figyelni a lábazat elkészítésére és a trapézlemezek megfelelő rögzítésére is.
Fontos a rögzítő csavarok megfelelő távolságban történő alkalmazása, a trapézlemezeket általában 30 centiméterenként kell csavarozni a vízszintes bordához, különben nem lesz megfelelő a rögzítés. Amennyiben a lemezeket még méretre kell vágnod, akkor ehhez használj lemezvágó ollót. Veszélyes és a panelt is roncsolhatja, ha a vágóeszköz nem trapézlemez kerítés vágására való. Például sarokcsiszoló használata roncsolhatja az anyagot lerövidítve ezzel a trapézlemez élettartamát.
Ezzel már majdnem készen is volnál, de ne feledkezz meg a kapuról….
képhez alt tag:
Trapézlemez kerítés építése házilag is megoldható, de megfelelő gyakorlat, szerszám és tervezés mindenképpen szükséges. A trapézlemez vastagsága, színe és az alapozás fontos kérdés.