Bosszantó módon a megfázás olyan probléma, amely bár általános, nem igazán létezik rá csodaszer. A legtöbbször már tudjuk, hogy csupán táppénzes papírért, igazolásért megyünk az orvoshoz a betegséggel, a gyógymód minden esetben ágynyugalom, meleg tea és C-vitamin.
Az ismert trió
Persze nem véletlen, hogy az orvosok az ismert triót ajánlják, amikor megfázásról van szó, valóban a pihenéssel egybekötött teázás és a C-vitamint kúra a leghatásosabb gyógymód. Ezt a tanácsot mindenképpen érdemes megfogadni, és lehetőségeinkhez mérten ténylegesen pihenni. Csak igen kevés esetben létezik halaszthatatlan teendő, sokkal egyszerűbb néhány napot lazítani, mint a hajthatatlan munkák végett több hétig szenvedni. Nem utolsó érv a pihenés mellett az sem, hogy az egyik leghétköznapibb immunrendszer-romboló körülmény a stressz, tehát ha túl sokáig izgulunk a feladatokon, csak rosszabbítunk az állapotunkon.
A C-vitamin pótlása a gyógyulás szempontjából ugyancsak kiemelten fontos tényező. A felszívódásával kapcsolatosan tudni kell, hogy érdemes több adagban kisebb mennyiséget bevenni, ami megfázás esetén növelhető háromszor, négyszer ezer milligrammra.
Bár manapság még mindig vita folyik a C-vitamin egyes negatív hatásairól, pl. a veseproblémákról, csak tartósan fennálló, és igen magas dózis esetén sikerült bizonyítani a káros hatásokat. A néhány napig tartó, intenzív C-vitamin kúra semmilyen szinten nem okozhat problémát, viszont ennek ellenére sem érdemes túl sokat beszedni belőle, mert gyorsan, vizelet formájában távozik a szervezetből, illetve meg is hajthat. Az orvos utasításait vegyük figyelembe, és lehetőség szerint a fokozott C-vitamin bevitel mellett, szedjünk komplex immunrendszer támogató táplálék kiegészítőt is.
Végül, de nem utolsó sorban ki kell térnünk a teázásra, ami a folyadékpótlás szempontjából elengedhetetlen része a gyógyulásnak. Vásárolhatunk célzottan immunerősítő, megfázásra javasolt teákat is, de arra mindenképpen ügyeljünk, hogy a forró folyadékban a hatóanyagok száma csökken. Egyes teákat persze kifejezetten forralni kell, de a citrom C-vitamintartalma, és a méz jótékony hatásai is kárba vesznek, ha a forró vízhez érnek. Éppen ezért az ízesítésre csak akkor kerítsünk sort, amikor az italunk már szobahőmérsékletűre hűlt. Ugyanez igaz a csepp formájában adagolható, gyógyhatású készítményekre, esetleg a különböző, immunerősítő fűszerekre, ezeket szerencsés közvetlenül adagolva elfogyasztani.
Mit tehetünk még?
Az izzadás segíti a fertőzés legyőzését (kivéve egyes, főleg vírusos megbetegedéseket, kérdezzünk rá az orvosnál!), így a szaunázás mindenképpen hozzájárul a gyógyuláshoz. Otthoni környezetben is könnyű meleg környezetet teremteni, forró fürdő, vastag plédek segítségével. Szerencsés, ha kályha, kandalló mellett tudunk melegedni, de ne feledjük el, ebben az időszakban kiemelten fontos a rendszeres szellőztetés, hiszen a friss oxigén létfontosságú. A forróság belülről is hatásos, főleg akkor, ha a teázás mellett tartalmas, egészséges levesekkel segítjük szervezetünket. Utóbbit érdemes csípősen fogyasztani, hiszen amellett, hogy az erős fűszerek hozzájárulnak az izzadáshoz, a betegség legyőzéséhez, szintén immunerősítő hatásúak.
Szabó Böbe írása