Ki gondolná, hogy a zenehallgatás kitűnő gyógyír a magas vérnyomás ellen? Pedig igaz, és nemcsak, hogy vérnyomásunk szabályozásában, helyreállításában, de a stressz kezelésben, a memória fejlesztésében is tökéletes módszerként alkalmazható a klasszikus zene hallgatása, melyet már ősidők óta alkalmaznak gyógyításra.
Az emberiség már ősidők óta ismeri a zene erejét. Ezért használták a sámánok a gyógyításhoz, hadvezérek katonáik lelkesítéséhez, anyák gyermekeik megnyugtatásához. Ezek az ősrégi tapasztalatok az utóbbi évszázadokban, ha nem is tudatosan, de arra késztették az embereket, hogy ne csak esztétikai módon és célokra, hanem terápiás eszközként a segítségre és gyógyulni vágyóknál is használják a zene „varázserejét”.
De mi is a zeneterápia?
A zenei elemeket (hang, ritmus, dallam, harmónia) annak érdekében használják fel, hogy elősegítse az önkifejezést, a tanulást, emellett hatást gyakoroljon ránk fizikai, érzelmi, mentális, és szociális területeken.
A zeneterápia enyhíti a különböző mentális problémák okozta tüneteket, és segít azok helyreállításában. Kiválóan használható a megelőzésben is, továbbá a zeneterápiával kezelt beteg életminősége javulhat.
Ezért hatásos
A terápiás folyamat általában úgy zajlik, hogy a meghallgatott zene által kiváltott élményeket, gondolatokat és érzelmeket közösen megbeszélik, elemzik. A másik hatékony eszköz pedig az improvizáció lehet. A két gyógymód együttes alkalmazásakor komplex zeneterápiáról beszélünk, ilyenkor az előidézett élményeket, érzéseket mozgással vagy képzőművészeti tevékenységgel kapcsolják össze. Tulajdonképpen a zeneterápia egyfajta pszichoterápia, mivel a személyiségalakítás nem a beszéd útján történik.
Zeneterápiával gyógyíthatók a lelki problémák, fejleszthető a kapcsolatteremtő-képesség, segítségével nyitottabbá, kiegyensúlyozottabbá válhatunk. Fejleszti a mentális, empátiás, emocionális képességeket, valamint a szociális érzékenységet is. A terapeuta használhatja a zeneterápia eszközeit például megelőzésnél, valamint a testi-lelki és szociális zavarok kezeléséhez, így az egészség helyreállításához. A módszert a gyógypedagógia is gyakran használ zenei pszichoterápiás eljárásokat a gyógyítás folyamatában.
Vérnyomáscsökkentés és stressz kezelés zeneterápiával
A művészet, és ezen belül a zene, mint terápiás eszköz a 20. században kezdett népszerűvé válni, mivel először ekkor ismerték fel, hogy a léleknek még legmélyebb részeit is képes megmozgatni, aktivizálni. Ma már arra is számos bizonyíték született, hogy zeneterápiával nemcsak a depresszió, hanem a magas vérnyomás és álmatlanság problémája is kezelhető. A félreértések elkerülése végett fontos leszögezni, hogy a szakemberek nem azt állítják, hogy a muzsika alkalmazható antidepresszánsként és a kemoterápia is kiváltható vele, csupán azt tapasztalták, hogy jótékony hatása megkérdőjelezhetetlen bizonyos tünetek enyhítésében, az életminőség és kedélyállapot javításában. Megállapították, hogy a lassú, nyugodt zene előnyös hatással van a kedélyállapotra, javítja a memóriát és az érvelési képességet, erősíti az immunrendszert, lazítja az izomfeszültséget, szabályozza a stressz hormonokat és fokozza a tűrőképességet.
A mai rohanó, stresszes világban szinte mindannyian küzdünk a magas vérnyomás okozta problémákkal, tünetekkel. Ezzel a csodamódszerrel, vagyis a zene varázserejével most egyszerűen és gyorsan orvosolhatjuk ezt a mindennapos „kellemetlenséget” is. Hiszen nincs más dolgunk, mint szabadidőnkben, mosogatás és egyéb házimunkák végzése közben, vagy lefekvéskor feltenni egy klasszikus zenei CD-t, és hagyni, hogy a zene átjárva testünket és lelkünket megnyugtasson és gyógyítson minket. Vagyis még külön időt sem fontos a zenehallgatásra szánnunk, mindennapi rutintevékenységeink alatt is épülhetünk és szépülhetünk. És, ha jókedvűek, nyugodtak és kiegyensúlyozottak vagyunk, akkor nemcsak, hogy az életet láthatjuk pozitívan és a problémákat kezelhetjük könnyebben, hanem mások és magunk szemében is megszépülünk.