Rég elmúltak már azok az idők, amikor a napenergiára még valami megfoghatatlan, jövőbeli lehetőségként tekintettünk. Ma már úton-útfélen napelemekbe botlunk: a háztetőktől kezdve a napelemparkokig számos helyen szemmel látható, mennyire megnőtt e fenntartható energiaforrás népszerűsége. A technológia ma már elég fejlett ahhoz, hogy ne legyen okunk kételkedni abban, hogy a napenergiára megéri építeni. Ám ha lenne még benned egy kis halvány kétely, fusd át ezt a cikket – és lásd az energiaellátás napos oldalát!
1: A napenergia kimeríthetetlen energiaforrás
Kimeríthetjük a Föld összes bányáját, kisajtolhatjuk az összes kőolajat – a Nap akkor is sütni fog ránk, így napenergia is lesz. Aki napelem telepítésében gondolkodik, az egyértelműen a hosszú távú, biztos jövőbe fektet.
Bolygónkat óránként jóval több napenergia éri, mint amennyi szükséges lenne az egész világ éves energiaellátásához. Ez felfoghatatlan energiamennyiség: ha ennek csak töredékét képesek vagyunk felfogni és hasznosítani, már jó úton vagyunk egy fenntarthatóbb holnap felé.
2: Ingyenes, és az is marad
Ahogy az érzés sem kerül pénzbe, amikor a hosszú tél után végre újra a tavaszi nap melengeti az arcunkat, a hő-vagy áramellátásra használt napenergia is ingyenes, és korlátlanul rendelkezésre áll. Tény, hogy a hasznosításához szükséges napelem rendszer (napelem panel és inverter) első körben komolyabb kiadást jelent – ám ezt az összeget jelentősen lecsökkentjük, vagy akár le is nullázhatjuk a ma elérhető pályázatok segítségével. A kiadás ráadásul 8-10 év alatt, modern hőszivattyús házban már 6-7 év alatt megtérülhet.
3: Nem szennyezi a környezetet
Sokan tartanak az atomenergiától. Pedig gyakorlatilag az idő kezdete óta egy óriási atomreaktor működik a fejünk fölött, hiszen a napenergia a Napban folyamatosan végbemenő magfúzió során szabadul fel. Ez a forró, életet adó „reaktor” azonban nem hordozza magában egy végzetes baleset fenyegetését, és veszélyes hulladékot sem termel. Természetesen az elhasználódott szolárpanelekkel is körültekintően kell eljárni, ám alapanyagainak nagy része újrahasznosítható.