… ami az élethez kell!

Kezdőoldal Egészség Túlélési tippek a pollenszezonra

Túlélési tippek a pollenszezonra

Magyarországon is egyre több ember szenved az allergia kellemetlen tüneteitől a pollenszezonban. A légúti panaszok enyhítésére a gyógyszertárak polcain mára számos termék áll rendelkezésre. Kevesen tudják azonban, hogy az allergiás tünetek ellen gyógyszermentes praktikákat is bevethetünk. A szakértő szerint a népbetegségnek számító allergia ellen leghatékonyabban az immunrendszer erősítésével lehet védekezni.

A februártól október végéig tartó időszak komoly megpróbáltatást jelent azok számára, akik egy vagy akár több növény pollenjére is allergiásak. Áprilisban legintenzívebben a fűzfa és platánfa szórja pollenjét, amire az arra érzékenyek a legváltozatosabb tünetekkel reagálhatnak. A leggyakoribbak a nyálkahártyát irritáló légúti panaszok, de levertség, fejfájás, általános rossz közérzet is nehezíti az allergiások mindennapjait.  dr. Major Zoltán ad tippeket arra, hogyan lehet védekezni a tünetek ellen anélkül, hogy gyógyszerekkel terhelnénk a szervezetünket.

Használjunk természetes orrsprayt
Számos vénynélküli és receptre kapható készítmény áll rendelkezésre az orrdugulás és orrfolyás kínzó tünetei ellen, azonban rendszeres sósvizes öblítéssel szintén hatékonyan tisztíthatjuk az orrunkat, és így elkerülhetjük a gyógyszeres cseppek esetleges mellékhatásait. Ehhez nem kell mást tenni, mint egy arra alkalmas pumpás flakonban (például korábbi orrspray flakon) vagy csőrös edényben elkeverni 2 teáskanál sót 2,5 dl testhőmérsékletű vízzel, és ezzel öblíteni át az orrjáratot.

Használjunk sóterápiát
Ahhoz, hogy egész légző rendszerünket tehermentesíthessük a pollenszezon idején, a sós öblítés nem elég. Dr. Major Zoltán, a NaturMed Hotel Carbona szakorvosa szerint a sóterápia során belélegzett mikroszkopikus méretű sókristályok hatékonyan tisztítják a légutakat. „A sókamra klímája fokozza a légzőszervek aktivitását, öntisztulását, és beindítja a szervezet öngyógyító folyamatait. A beteg megkönnyebbül, mert a szervezetben lévő gyulladás elmúlásával csökkennek és megszűnnek az orrfolyásos, orrdugulásos tünetek, valamint az állandó köhögési, tüsszentési inger. Ráadásul a sóterápiát bárki használhatja, nem okoz mellékhatást. Egyedül lázzal járó, fertőző megbetegedések esetén ellenjavallt. Optimális esetben naponta kétszer 20-30 perc javasolt” – mondta el Dr. Major Zoltán.

Figyeljük a pollenjelentést
Hordozható eszközeinken, okostelefonon keresztül bárhol könnyen ellenőrizhető akár napokkal előre is, hogy milyen pollenszennyezettség várható a környékünkön. A különböző meteorológiai weboldalakon kívül már kifejezetten okostelefonra készült applikációk is segítségünkre lehetnek ebben. Ha tudjuk, hogy erős pollenszennyezettség várható, időzítsük máskorra a kirándulást, a szellőztetést, a kinti teregetést, és lehetőség szerint mossunk hajat minden nap.

Fogyasszunk omega3 zsírsavakban gazdag élelmiszereket
Az omega3 élettani hatása igencsak összetett, szervezetünk számos területén nélkülözhetetlen a jelenléte. Többek között szerepe van gyulladásgátló vegyületek létrehozásában, és az immunrendszerre gyakorolt jótékony hatása is ismert. Mivel Magyarországon az ilyen zsírsavakban gazdag halak fogyasztása nem jelentős, külön odafigyelést igényel, hogy megfelelő mennyiségben jusson a szervezetbe, főként az allergiás időszakban. Legkönnyebben úgy gondoskodhatunk erről, ha sötét leveles zöldségeket, lenmagolajat, diót, valamint hidegvízi halfajtákat fogyasztunk, mint például a lazac, a tonhal vagy a szardínia.

Vegyük komolyan szervezetünk jelzéseit
Aki együtt él a szezonális allergiával és évről évre tapasztalja, hogy napi jó közérzete a különböző pollenek megjelenésétől és koncentrációjától függ, annak érdemes meggondolnia, hogy miként változtat életmódján. A szervezet heves reakciója az allergénekre azt jelezheti, hogy olyan anyagokkal van túlterhelve, melyek folyamatosan irritálják. „Érdemes kialakítani a külső és belső egészség harmóniáját a kiegyensúlyozott immunrendszer érdekében, ami átfogó diagnosztikát is megkíván. Jó, ha konzultálunk többféle szakemberrel is a gasztroenterológustól a pszichológusig, hogy testileg és lelkileg is kiküszöbölhessük a gyengítő tényezőket. Az is hatásos, ha időnként méregtelenítünk, hiszen emésztőrendszerünk nagymértékben felel az immunvédelmünkért” – tette hozzá a szakember.

Hozzászólások

Pin It on Pinterest