Növényi alapú ételek, amiket a mindenevők is imádni fognak!
Az ünnepek közeledtével eszmélnek sokan, hogy a vendégségbe érkező rokonság vagy barátok soraiban akadnak olyanok, akik nem fogyasztanak olyan ételeket, amikben állati eredetű összetevők vannak. Ez mindkét fél számára komoly próba szokott lenni, hiszen a hagyományos ételekhez ragaszkodók nehezen értik meg ezt a vegán életvitelt, akik pedig aktívan gyakorolják minden nap, újra és újra elmagyarázni vagy rosszabb esetben magyarázkodni kényszerülnek. Valószínűleg minden vegán össze tudna állítani egy legalább 10 darabból álló listát, hogy mik azok a tipikus kérdések, amiket minden alkalommal szokás feltenni nekik. Például: „És honnan jut a szervezetedbe fehérje?” – és társai. Akárhogy is, a békés ünneplésnek része az elfogadás és a nyitottság, így próbáljunk eszerint eljárni. Az alábbiakban néhány egyszerűen kivitelezhető vegán vendégváró finomságot mutatunk be, amiket a húsevők is bátran fogyaszthatnak.
Az alapok
Nem árt tisztázni, hogy mik azok a legalapvetőbb dolgok, amiket érdemes kihagyni a főztünkből. Az ételérzékenységgel élők, de akár a vegánok is bizonyára találkoztak már olyan helyzettel, amikor elhangzik a „csak egy csipet” valami van benne, nevezetesen éppen az a valami, amit az illető nem fogyaszt, akár allergia, akár elvi elhatározás, tartsuk tiszteletben a másik szokásait! A vegánok tehát nem fogyasztanak semmilyen tejterméket, sem tojást, de még mézet és egyebek mellett zselatint sem. Éppen ezért az olyan ételeket is kerülik, amik állati zsírral készülnek, de a leves is hidegen hagyja őket, ha a lében főtt a hús. Növényi alapú táplálkozás révén akkor járunk el a legjobban, ha megnézzük az összetevői a készen vásárolt termékeknek, például a kenyereknek, péksüteményeknek. Ha melegszendviccsel kínálnánk vendégünket, megoldható vegán módon is, de ehhez növényi sajtra, valamint olyan kenyérre lesz szükségünk, ami nem tartalmaz tejet. Első látásra kissé bonyolultnak tűnik ez a sok nézelődés, pedig csak tisztázódik, mit eszünk. Célszerű elkerülni azt is, hogy például a húsos ételből ugyanazzal a kanállal szedjünk, amivel a vegánoknak is tálalunk. Ezek apróságok, de fontosak.
Mit lehet akkor egyáltalán?
Rengeteg lehetőségünk marad, kezdve a hüvelyesekkel, át a gabonákon át a gyümölcsökig, zöldségekig, és a csonthéjas magvakról még nem is beszéltünk. A tejet könnyedén helyettesíthetjük a különféle növényi tejekkel, a zsírt vagy vajat a kókusz zsírral, de a tojás is kiváltható útifűmaghéjjal, chia maggal vagy lenmag pehellyel – vízzel keverve, ha pedig a tojás ízére vágyunk, a fekete só az, amire szükségünk lesz, a színét pedig kurkumával idézhetjük elő. Panírozáshoz használjunk csicseriborsólisztet vízzel keverve, majd zsemlemorzsát, olyan fajtát, amiben nincs tej. Akár online bevásárlás folyamán is beszerezhetjük a hozzávalókat, például a gyorsfagyasztott leveles tésztát, ami bizony többnyire vegán. Amíg a recepteket olvassuk, akár 3 órán belül megérkezik a csomagunk, ennyi idő alatt pedig valóságos profikká válunk. Leveles tésztából pástétommal, növényi sajttal, de lekvárral, gyümölccsel is készíthetünk falatkákat. Szeljük fel 8 egyenlő részre a tésztát, minden rész közepére tegyünk egy teáskanál tölteléket, a sarkokat hajtsuk fel, vagy készítsünk kis empanadashoz hasonló táskákat, és egyszerűen csak süssük ki őket!