A táplálkozástudományi szakember útmutatásai alapján elkerülhetjük a kínzó éhségérzetet, a falásrohamokat, a hiánybetegségeket és a jojó effektust.
Az áprilisi „nyár” miatt a vártnál előbb kellett kihámozni magunkat a vastag téli ruhákból, és a többet láttató, könnyebb holmikba öltöznünk. Emiatt sokan szembesültek azzal, hogy nem sikerült még eltüntetni a tél nyomait, a felszaladt kilókat. Nem véletlen, hogy a tavasz a fogyókúrák szezonja, s az első friss zöldségek megjelenésével könnyebben is szánjuk rá magunkat a diétára. Ám nem mindegy, miként vágunk bele, mert a fogyókúrához tudatosság, fegyelmezettség kell, sőt: tudás, hiszen nyilván szeretnénk elkerülni az esetlegesen fellépő hiánybetegségeket vagy a visszahízást.
Mielőtt bármit tennénk, legelőször is legyünk tisztában azzal, hogy a „hasról” fejben kell döntenünk! Tehát pontosan meg kell fogalmaznunk magunknak, miért akarunk fogyni. A cél kitűzése azért is fontos, mert el-elgyengülhetünk egy cukrászdai pult, egy vasárnapi ebéd láttán vagy egy pékségből kiszálló illatoktól, ám ilyenkor inspirálni tudjuk magunkat azzal, ha felidézzük, mit is akarunk elérni. Akármi lehet a cél, például beleférni a tavalyi szuper nadrágunkba, a legelegánsabb ruhánkba, vagy éppen szeretnénk a strandszezonra divatos fürdőruhát vásárolni, vagy csak egyszerűen jobban érezni magunkat, csinosabbnak látszani. Akár ismételgessük is a célt, hogy erőt meríthessünk belőle, hiszen fogyókúra idején nehéz megőrizni a motivációnkat.
Az eredményesség érdekében kérhetünk segítséget egy táplálkozástudományi szakembertől. A dietetikus tudásával jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy a kitűzött célunkat elérjük. Nézzük meg, miért is érdemes a táplálkozásban jártas szakemberhez fordulnunk!
Szakmai útmutatása alapján nagy eséllyel elkerüljük az egyik legnagyobb ellenségünket, a kínzó éhségérzetet; megtanuljuk kezelni a falásrohamokat; megakadályozzuk a hiánybetegségek kialakulását; elkerülhetjük az olyan buktatókat, mint a jojó effektus, amikor egy idő után is többet hízunk vissza, mint amennyit nagy nehezen leadtunk. A dietetikus táplálkozástudományi ismeretei birtokában képes hiteles információkat adni az egészséges táplálkozásról, segít eligazodni az interneten fellelhető táplálkozással kapcsolatos információk, sokszor tévinformációk között. Képes személyünkre szabott diétát kialakítani, amelyben figyelembe veszi napirendünket, kedvelt és kevésbé kedvelt ételeinket, segít a megfelelő nyersanyag kiválasztásában, a kalóriatartalom helyes megállapításában. Tanácsokat ad az ételek elkészítéséhez. Mivel ez már a konyhaművészet területe, különösen szerencsés, ha a dietetikus egyben szakács is, s mindként szaktudás egy személyben összpontosul. A szakács a dietetikusokhoz képest szélesebb gasztronómiai ismeretekkel, nagyobb gyakorlattal rendelkezik, így a gasztronómiát a diéta szolgálatába tudja állítani úgy, hogy a fogyókúrát ötvözi a kulináris élvezetekkel. A szakácsok jól ismerik az ételkészítési fortélyokat, és ez a tudás nagyban segíti a dietetika hatékonyságát. A szakácsok részletesebb nyersanyagismerettel rendelkeznek, ugyanakkor a különleges táplálkozási célú élelmiszereket gyakran nem ismerik (például: gluténmentes, stb.), ezért jó, ha van egy „dietetikus én”-jük, mert így tisztában vannak a speciális alapanyagok használatával, és szakácsként ízletes ételeket tudnak belőlük készíteni. A dietetikusok, akik szakácsok is egyben a hétköznapi recepteket a diétázó igényeinek megfelelően úgy tudják átalakítani, hogy azok a hagyományos ételekhez hasonlóan élvezhetőek legyen, ugyanakkor jóval kisebb energiatartalommal rendelkezzenek.
A jól irányított diéta során biztosak lehetünk abban, hogy egészségkárosodás nélkül megfelelő ütemű súlycsökkenést érhetünk el, s a fogyás hatékonyan és tartósan fog végbemenni. Az eredmények pedig növelni fogják az önbizalmunkat, jót tesznek az egészségünknek, lelkünknek, közérzetünknek.
forrás: www.etelerzekenyseg.hu