Az elmúlt évek kutatásai bebizonyították, hogy azok, akik háziállatokat tartanak, boldogabbak, egészségesebbek, jobb fizikai állapotban vannak, és magasabb önbecsüléssel rendelkeznek, mint a többi ember. Már az ókorban is úgy hitték, hogy az állattartás megóv a pszichológiai betegségektől, valamint több korai dokumentum igazolja, hogy a szellemileg és testileg sérült emberek hatékonyan gyógyíthatók állatterápiával!
Az állatok jelentős szerepet játszanak életünkben, kutatások szerint, azok, akik nem tartanak otthon kis kedvencet, gyakrabban látogatják az orvost, és kevésbé érzik magukat biztonságban, mint állattulajdonos társaik.
Szőrös négylábúakkal a depresszió ellen!
Mint minden élvezetes tevékenység, a háziállatokkal való játék is hangulatfokozó hatású, emeli a szerotonin és a dopamin szintet szervezetünkben. Mi több, amint kapcsolatba lépünk kiskedvencünkkel fokozódik az oxitocin termelés, egy bizonyos jó érzést keltő hormon, mely az agy öröm-központjába található. Egy 2002-ben végzett tanulmány során kiderült, egy stresszes feladat elvégzése kevesebb erőfeszítést igényel, ha mellettünk vannak szőrös barátaink, állítólag sokkal kevésbé szenvedünk a stressztől ilyenkor, kevésbé, mintha közeli barátaink, vagy házastársunk lenne mellettünk. Nyugtató hatása mellett, állítólag magas vérnyomás kezelésére is kiválóan alkalmasak.
A legjobb személyi edzők
A rendszeres kutyasétáltatás csökkenti az elhízás esélyét, egy 2000 felnőttön végzett kutatás szerint, azok, akik kutyát tartanak otthon, és gyakran viszik le kiskedvencüket a parkba kevésbé szenvednek a fölös kilóktól, mint azok, akiknek nincs állat a háztartásban.
Szociális pillangók
Az állatok segítségével szakértők szerint, könnyebben alakíthatunk ki emberi kapcsolatokat. Több tanulmány kimutatta, hogy miközben kedvencünkkel sétálunk a parkban, gyakrabban, és könnyebben keveredünk párbeszédbe más állattulajdonosokkal. „Az emberek általában feltételezik, hogy az állattulajdonosok kedvesek, és megközelíthetőek.”- mondja Alan Beck a Pordue University kutatója. Beck szerint szociális támogatást kapunk kedvenceinktől, megfigyelték, hogy a gazdiknak sokkal nagyobb az önbecsülésük és kevésbé hajlamosak a magányra. Nagyobb összhangban vannak a világgal, sőt boldogabbak is!
Természetes fájdalomcsillapítók
Az állatterápia fájdalomcsökkentő képességét hamar felfedezték, és elfogadott gyógyító eszköz lett a kórházakban. Egy kutatásban kiderült, hogy akiknél műtét után állatterápiát alkalmaztak, fele annyi fájdalomcsillapítóra volt szükség, mint mint azoknál, akiknél nem voltak bent szőrös látogatók. A betegeken azonnal javulást fedeztek fel, mind fájdalom, mind pedig hangulat terén.
Szívvédő kiskedvencek
Háziállatot tartani amellett, hogy szívmelengető érzés, csökkenti a kardiovaszkuláris betegségek és a szívinfarktus kialakulásának kockázatát. Kutatók mindezt gyakran kötik össze a ténnyel, hogy az állattulajdonosok fizikailag aktívabbak, ami javítja a szívműködést.
Egészségügyi monitorok
Az állatok pontosan úgy megérzik a kémiai változásokat szervezetünkben, mint ahogyan kiszagolják a bombákat, vagy a kábítószereket. „Kedvenceink megérzik azokat a változásokat, melyeket mi nem veszünk észre magukon.”- mondja Beck. Éppen ezért egyre több állatot képeznek ki gazdájuk egészségének megfigyelésére. Megfigyelték, hogy a cukorbetegekkel élő állatok egyharmada drámai viselkedésbeli változást mutat, ha gazdájának csökken, vagy nő a vércukorszintje. Mi több, az Integrative Cancer Therapies című folyóiratban megjelent kutatás szerint mindössze háromhetes képzés elég ahhoz, hogy a kutya képes legyen 97%-ban felismerni bizonyos rákos megbetegedéseket. Emellett figyelmeztetik beteg gazdájukat a közelgő epilepsziás rohamra is.
Természetes immunerősítők
Az állattulajdonosok tulajdonképpen folyamatos immunterápián vesznek részt. Egy tanulmány szerint kevesebb eséllyel lesz allergiás az, aki gyerekkorában kisállatot tart otthon, kevesebb eséllyel szenvednek ekcémában, és erősebb immunrendszerrel rendelkeznek. A stressz szintjét hatékonyan faragják le, és csökkentik a szervezetben lévő káros vegyi anyagok jelenlétét.